Domů Dění v regionech V dukovanské ...

V dukovanské elektrárně zazněly cvičně sirény

0

V elektrárně Dukovany i jejím okolí dnes v devět hodin ráno uslyšeli lidé sirény. Praskl parní kolektor a z poškozeného zařízení začala vytékat radioaktivní voda. Naštěstí „jen jako“. Tato scéna je totiž součástí cvičení Zóna 2013, které simuluje havárii jaderné elektrárny a má prověřit součinnost jednotlivých státních úřadů, ministerstev a složek integrovaného záchranného systému.

Jedná se přitom o největší podobnou akci za posledních pět let – dohromady se do třídenního cvičení zapojí bezmála čtrnáct set lidí a sto kusů techniky. Kromě zaměstnanců elektrárny, úředníků, hasičů a policie se ho zúčastní i vojáci. „Na vyžádání složek integrovaného záchranného systému bylo dnes připraveno do cvičení zasáhnout několik desítek příslušníků brněnské Univerzity obrany, krajských vojenských velitelství v Brně a Jihlavě a dalších útvarů resortu obrany,“ uvedl pro ČTK Jiří Caletka z tiskového oddělení ministerstva obrany.

Vojáci však do celé akce zasáhli až úplně poslední teprve před polednem, poté co byl vyhlášen třetí stupeň ohrožení, který vyžaduje přijetí bezprostředních opatření k ochraně obyvatel. Celé cvičení však odstartovalo už v noci na dnešek. Na místě fiktivní havárie tak už od časného rána pracovala havarijní četa z elektrárny spolu s krajskými hasiči. Policisté mezitím nacvičovali odklánění dopravy z okolí elektrárny.

Zapojili se i zaměstnanci elektrárny

Postup při havárii si vyzkoušeli ale i zaměstnanci z Dukovan. „Pracovníci elektrárny kromě sloužící směny odešli do krytů. Jeden z krytů pak byl cvičně evakuován,“ řekl ČTK mluvčí elektrárny Petr Spilka. Kolem poledne pak cvičení uvnitř elektrárny skončilo a pokračovalo už jen v jejím okolí.

V další fázi zasedly i krizové štáby krajů, které hejtmanům připravily návrhy opatření, která mají napomoci vzniklou situaci vyřešit. Odpoledne se pak sejde i krizový štáb vlády vedený ministrem vnitra.

Na poslední etapu cvičení je naplánovaný i nácvik monitorování radiace z aut a letadel. Krizové štáby krajů a obcí s rozšířenou působností budou procvičovat i přijímání opatření k ochraně obyvatelstva, která jim doporučí Státní úřad pro jadernou bezpečnost.

Zítra si záchranáři vyzkouší také zásah při simulované dopravní nehodě a dekontaminaci jejich účastníků. Ve své práci se navíc procvičí i lidé ze středisek evakuovaných osob. Do řešení celé havárie se tak zapojí kromě Úřadu vlády celkem i osm ministerstev, tři desítky dalších úřadů, záchranáři i radní a úředníci z Vysočiny a Jihomoravského kraje.

Žádné komentáře

Napište komentář