Domů Dění v regionech V Moravskosle...

V Moravskoslezském kraji ubude emisí. O jedenáct set tun za rok

0

Méně prachu v ovzduší, a to dokonce až o jedenáct set tun za rok. To mají Moravskoslezskému kraji přinést projekty schválené v 36. výzvě Operačního programu Životní prostředí. Díky ní dostanou velké průmyslové podniky v Moravskoslezském kraji do konce roku čtyři miliardy korun. Všechny peníze přitom půjdou na projekty spojené se zlepšováním kvality ovzduší.

Definitivní zelenou dal této výzvě svým podpisem ministr životního prostředí Tomáš Chalupa minulý týden na jednání pracovní skupiny pro Moravskoslezský kraj v Třinci. „V rámci této výzvy bylo celkem schváleno šestadvacet žádostí s dotací za téměř tři a půl miliardy korun. Žadatelé z Moravskoslezského kraje navíc dostanou na realizaci svých projektů na snižování průmyslových emisí dalších šest set milionů. Více než jeden a půl miliardy financují v rámci podmínek pro udělení evropské dotace sami průmyslníci,“ popsal Chalupa, kdo kolik dá na ochranu životního prostředí v Moravskoslezském kraji. Dohromady se tak na Moravskoslezsku proinvestuje 5,7 miliardy.

Díky projektům, které průmyslové podniky z dotací realizují, se podle Chalupy podaří v Moravskoslezském kraji snížit množství prachu uvolňovaného do vzduchu o třetinu. To dělá přibližně jedenáct set tun prachu za rok. Ministr navíc počítá s finanční podporou projektů na snižování emisí v ovzduší i v budoucnosti.

„Již v únoru příštího roku bude vyhlášena další, takzvaná devadesátiprocentní výzva pro Moravskoslezský kraj s alokací šest set milionů korun. V této výzvě dostanou šanci jednak projekty z takzvaného zásobníku 36 a výzvy a samozřejmě také další nové projekty jednotlivých zástupců moravskoslezského průmyslu, které budou primárně zaměřeny na zlepšení stavu ovzduší v regionu,“ dodal Chalupa.

V jednání je také další plánovaná výzva, která by měla v budoucnu v regionu Moravskoslezského kraje nabídnout městům a obcím financování alternativní městské hromadné dopravy. Základní principy této výzvy, jejíž alokace by se měla pohybovat až na hranici jedné miliardy korun, byly schváleny na Monitorovacím výboru a diskuse s Evropskou komisí dále pokračuje.

O pevné zařazení výzev na financování alternativní dopravy, ale také například výměny pouličního osvětlení v Moravskoslezském kraji je nicméně ministerstvo životního prostředí připraveno usilovat v rámci nového operačního programu, který je připravován pro období 2014 – 2020.