Domů Dění v regionech V Třebíči bud...

V Třebíči budou firmy spolupracovat se školami. Zapracují na technickém vzdělávání

0

Třebíč je prvním městem na Vysočině, kde se na širší spolupráci dohodli zástupci základních a středních škol s firmami. Společně chtějí podpořit výuku technických předmětů. Podniky dodají například materiál do dílen. Plán potvrdily všechny strany podpisem memoranda.

„Dlouhodobě pociťujeme ze strany firem tlak na nedostatek kvalifikovaných pracovníků v technických odvětvích, a tak na školách podporujeme rozvoj technických dovedností. Začínat až na střední škole je pozdě, proto se zaměřujeme už na první stupně základních škol, kde děti motivujeme například originálními stavebnicemi,“ uvedla radní kraje Vysočina pro oblast školství, mládeže a sportu Jana Fialová.

Právě ona iniciovala podpis memoranda mezi třebíčskými školami a podniky. Podle tamního místostarosty Pavla Pacala už ale ve městě funguje individuální spolupráce. Memorandum má podle něj nastavit pravidla celoplošně. „Důležitá je hlavně komunikace a výměna zkušeností mezi školami i firmami,“ doplnila vysočinská radní.

Podle Fialové je Vysočina v technickém vzdělávání výjimkou. Rozvíjí je totiž už u žáků. „Je to trochu netradiční cesta, nicméně si myslíme, že rozvíjet jemnou motoriku a konstrukční vnímání je třeba už od malička,“ ukončila.