Domů Dění v regionech V Třinci dost...

V Třinci dostanou hasiči, policisté a strážníci nové Integrované výjezdové centrum za čtvrt miliardy

0

Dnes mají v centru Třince hasiči, policisté i strážníci každý svou stanici. To se ale do budoucna změní. Od podzimu příštího roku by už měli k zásahům vyrážet ze společného Integrovaného výjezdového centra. Stavba, která dohromady vyjde na více než 270 milionů korun, včera odstartovala.

Třípodlažní budova s garážemi, cvičnou požární věží a tělocvičnou ve Frýdecké ulici v Třinci má vyřešit nevyhovující podmínky, ve kterých v současné době na Třinecku hasiči, policisté i strážníci pracují. Kromě moderního zázemí jim poskytne například i běžeckou dráhu, multifunkční hřiště nebo parkoviště.

Rychlejší a jednodušší výjezdy

„Všechny jednotky integrovaného záchranného systému dnes sídlí v centru Třince. Nové společné pracoviště bude výhodněji umístěné z hlediska bezpečnosti i pro jednodušší a rychlejší výjezdy a přispěje ke zvýšení bezpečnosti občanů na území města Třince včetně navazujících vnitrostátních i příhraničních oblastí, “ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Stavba přijde včetně vybavení na 272 milionů korun. Velkou část investice ale obstará evropská dotace. Moravskoslezský kraj přispěje 38 miliony korun. Vše má být hotovo na podzim příštího roku.

Už bylo potřeba

„Stavba nového komplexu je nutností. Hasičská stanice byla zřízena před pětačtyřiceti lety, je v ní málo místa a nevyhovuje potřebám moderních akceschopných záchranných složek. Nedá se stavebně ani „nafouknout“ ani upravit. Podobně jsou na tom i třinečtí policisté. Nejdůležitější je včasný zásah –  z tohoto pohledu považujeme lokalitu, na které vyroste nové integrované výjezdové centrum, za strategickou. Je kousek od centra města a má i další výhodu – nedaleko odtud je stávající hlavní silniční tah na Slovensko a v budoucnu to bude blízko i k přivaděči na přeložku silnice I/11, která je ve výstavbě,“ vysvětlil 1. náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Josef Babka.

Nejedná se ale o jediné Integrované výjezdové centrum v kraji, jehož stavba nedávno začala. Další vzniká od minulého týdne v městském obvodu Ostrava-Jih a bude stát zhruba 210 milionů korun. I tady většina peněz doputuje z evropských fondů. Hasiči, policisté a strážníci se do ostravského centra nastěhují napřesrok v říjnu.