Domů Dění v regionech Ve Zlíně navá...

Ve Zlíně navážou vlaky na MHD

0

Z autobusu nebo trolejbusu přesednout pohodlně na vlak a naopak. Tak si zlínští radní představují změny v městské hromadné dopravě, které chtějí prosadit v souvislosti s připravovanou modernizací a elektrifikací tratě z Otrokovic do Vizovic. O zlepšení návaznosti vlakových spojů na MHD jednají radní s Ministerstvem dopravy, Správou železničních dopravních cest a Zlínským krajem.

„Chceme, aby se význam železnice v osobní dopravě posílil. Aby byla skutečně alternativou pro ty, kteří budou cestovat mezi Zlínem a Otrokovicemi. Chceme dosáhnout toho, aby mohli lidé přesedat z autobusů a trolejbusů do vlaků na více místech než doposud. Oba typy dopravy na sebe musí navazovat více, než je tomu nyní,“ prohlásil náměstek zlínského primátora Jiří Kadeřábek, který má na starosti právě dopravu ve městě.

S přípravou železniční tratě pro elektrické lokomotivy začnou dělníci v roce 2015. Při modernizaci železnice se počítá mimo jiné i s výstavbou zcela nového nádraží. To má plnit funkci terminálu a velkého parkoviště a cestující na něm budou moci nejen nastupovat a vystupovat z vlaků, ale i přestoupit na linky MHD a meziměstské autobusy.

Součástí chystané modernizace železniční trati se stane i mimoúrovňová křižovatka, která má pomoci vyřešit problémy na jednom z nejkomplikovanějších dopravních uzlů ve Zlíně. „Celý projekt bude velmi nákladnou záležitostí, finanční rozpočet se ještě tvoří. Spoluúčast města bude v řádu desítek milionů korun,“ konstatoval Karel Říha, dopravní specialista města Zlína.

Připravované studie původně počítaly pouze s modernizací úseku mezi Zlínem a Otrokovicemi. Nyní odborníci připravují rozšíření celého projektu o trať do Vizovic. „Pokud bychom zůstali pouze u původního záměru, dosáhli bychom pouze polovičního řešení problému, který v železniční dopravě máme. Vlaky ve Zlíně nekončí, ale pokračují dále na velké překladiště v obci Lípa a dále směrem na Vizovice. Proto je potřeba zmodernizovat i část za Zlínem směrem na Vizovice, samozřejmě tak abychom eliminovali hluk a vibrace, železničním provozem způsobené,“ dodal náměstek primátora Kadeřábek.