Domů Dění v regionech Ve Zlíně odst...

Ve Zlíně odstartuje anketa o hazardu

0
hazard

Neomezovat herny vůbec, případně jen málo, vydat se střední cestou, nebo prosadit absolutní zákaz? Ve Zlíně chtějí zjistit, jak se obyvatelé města staví k regulaci hazardu. Svůj názor vyjádří Zlíňané v anketě, která zítra odstartuje na internetových stránkách města a potrvá až do konce července. Radní už ale dopředu avizují, že nechat hazard bez omezení bujet pro ně nepřipadá v úvahu. Nefandí ale ani úplnému zákazu.   

Současné vedení zlínské radnice preferuje střední cestu, dokonce v tomto směru už přijalo i vyhlášku. Přesto se prý ale o názor veřejnosti zajímá. Jde o závažný problém, který by lidé měli dostat možnost ovlivnit. Navíc, stěžejní část námi přijaté vyhlášky – tedy absolutní zákaz hazardu v centru a provoz zbývajících heren za přísných podmínek – začne platit právě v příštím roce, kdy už můžou vést město jiní politici. A ti by měli vědět, co si obyvatelé Zlína o hazardu myslí a podle toho postupovat,“ vysvětlil náměstek primátora Ondřej Běták, který se regulací hazardu ve městě zabývá.

Běták varuje, že pokud by město vymítilo hazard úplně, oblasti jako sport, sociální služby nebo kultura by přišly o peníze, ze kterých do značné míry žijí. Míří do nich totiž velká část příjmů, které město z hazardu má. Loni to bylo třiapadesát milionů korun. „Organizace z těchto oblastí jsou za současné situace na příjmu z hazardu do značné míry závislé,“ upozornil Běták.

Na dvanáct milionů jich do automatů nahází tři sta           

S podobnými otázkami se potýkali například i v Klatovech, které jsou jakýmsi pionýrem v regulaci hazardu v České republice. „Hazard nese peníze a je třeba vážit, co postavíme proti tomuto úbytku v rozpočtu,“ uvedl tamní starosta Jiří Štancl.

V Klatovech hazard v roce 2013 vynesl městské pokladně dvanáct milionů korun. S jeho úplným zrušením město o tyto peníze přijde. „Vypočítali jsme ale, že na těch dvanáct milionů musí lidé do automatů naházet tři sta milionů korun,“ ilustroval Štancl hlavní nevýhodu podpory hazardu na dech vyrážejícím příkladu. „Představte si, že by se tyto peníze dostaly našim živnostníkům, to by město rozkvetlo,“ doplnil.

Co když si ale Zlíňané vyberou v anketě stejnou cestu, jakou zvolili v Klatovech, a budou chtít zrušit hazard ve městě úplně? Do značné míry to bude záviset na situaci po komunálních volbách. Konečné rozhodnutí totiž padne na hlavu novému vedení radnice. „Za sebe říkám, že bych výsledek ankety za podmínky vysoké účasti akceptoval,“ doplnil Běták.

Hlasovat můžou Zlíňané o osudu heren od 1. do 31. července, a to prostřednictvím banneru na úvodní straně městského webu zlin.eu nebo anketního lístku v červencovém vydání Magazínu Zlín.