Domů Dění v regionech Věda hrou. Ma...

Věda hrou. Malí technici poprvé vkročili do ostravského Světa techniky

Svět techniky Ostrava otevřel dnes poprvé brány školám i veřejnosti. Unikátní vzdělávací centrum v Dolních Vítkovicích chce popularizovat techniku a přírodní vědy. Interaktivní expozice v duchu Komenského přísloví „škola hrou“ navštívilo hned po otevření na tři stovky zvědavců. Ti si mohli vyrobit vlastní bouřku, rozebrat tablet, navštívit televizní studio, anebo se projít v oáze lidské duše.

Dětský svět, Svět techniky a objevů, Svět civilizace a Svět přírody. Tyto čtyři světy objevili dnes návštěvníci nového ostravského vzdělávacího centra, Světa techniky Ostrava. Tři stovky zvědavých školáků a technických nadšenců poprvé mohly na vlastní kůži vyzkoušet, jak se vyvíjí nové materiály, co dělá statická elektřina s lidským tělem, anebo jak je těžké opracovat sochu.

Rozsáhlé centrum vystavené v Dolních Vítkovicích otevřelo své brány, aby popularizovalo techniku a přírodní vědy. „Interaktivní výstava je určená všem zvídavým lidem od sedmi měsíců do sedmdesáti let. Chceme zejména v dětech vytvořit pozitivní vztah k technickým oborům, ovšem výstava je tak rozsáhlá a rozmanitá, že si na ní najdou své všechny generace,“ řekla mluvčí Světa techniky Eva Kijonková.

Hrátky s elektřinou i sochařským dlátem

Mezi nejoblíbenější exponáty Světa techniky patří hrátky s elektřinou. Děti si mohou vyrobit vlastní bouřku díky generátoru elektrického náboje. Návštěvníkům vlasy na hlavě díky Van de Graaffovu generátoru, který indukuje statickou elektřinu.

Populární jsou však také hry na pomezí světa techniky a fantazie. „Nejmenší děti si velmi oblíbily plnění úkolů v příběhu z pohádkového lesa. Velký zájem je také o tesání sochy Michelangela z kusu monolitu, který si děti mohou sami dotvářet,“ uvedl ředitel centra Jakub Švrček. Zvláštností výstavy je procházka nitrem lidské duše. Tento exponát je pochopitelně uměleckým dílem, nikoliv technickým modelem.

Moderní centrum v oblasti s průmyslovou historií

Interaktivní výstava však nabízí i náhled do světa nejmodernějších technologií třetího tisíciletí. „Středoškoláci mohou nahlédnout do toho, co se skrývá uvnitř chytrých mobilních telefonů a tabletů. Poznají principy moderního medicínského výzkumu a vývoje nových materiálů. Mohou srovnat různé způsoby odpadového hospodářství,“ doplnila mluvčí Kijonková.

Svět techniky Ostrava byl postaven na místě opuštěného průmyslového kolosu Vítkovických železáren v Dolní oblasti Vítkovice. Budova vzdělávacího centra byla vystavěna tak, aby nerušila dojem z okolní postindustriální krajiny, vyhlášené národní kulturní památkou. Stavbu za více než 650 milionů korun financovala z větší části Evropská unie. Interaktivní naučné centrum chce popularizovat techniku, ale také medicínu či botaniku.

Svět techniky Ostrava přibližuje radost z pokusů a bádání i předškolním dětem.

Svět techniky Ostrava přibližuje radost z pokusů a bádání i předškolním dětem.

Menší děti si mohou zkusit ordinovat ve zjednodušeném modelu lékařské ambulance.

Menší děti si mohou zkusit ordinovat ve zjednodušeném modelu lékařské ambulance.