Domů Dění v regionech Většina kvali...

Většina kvalitního chmele z Čech i z Moravy jde na export

0

Česká republika patří tradičně mezi největší světové producenty chmele.Tato plodina z oblasti Žatecka, Úštěcka v Polabí, ale také třeba moravský chmel z Tršicka na Olomoucku patří ke světově proslulým svou kvalitou. Dominantní jemnou aromatickou odrůdou nazvanou Žatecký poloraný červeňák je v  ČR osázeno okolo 90 procent chmelnic. Zmíněná odrůda byla registrována v roce 1953 díky dlouholetému působení známého šlechtitele Karla Osvalda, který již od roku 1927 na Žatecku vybíral rostliny pro další sadbu.

ČR je třetí největší producent chmele na světě  

  Po Spojených státech amerických a Německu je náš stát třetím největším producentem chmele na světě. Přes 80 procent této plodiny je každým rokem exportováno. Nejvíce ho směřuje do Japonska. České republice se jako první zemi v Evropské unii podařilo zaregistrovat zeměpisnou ochrannou známku EU – chráněné označení původu Žatecký chmel.

Čeští pěstitelé loni vyvezli 4064 tun chmele. Meziročně to představuje nárůst o 15 procent. Téměř tři čtvrtiny celkového exportu směřovaly mimo Evropskou unii. Nejvíc do Japonska, Číny, Ruska a Vietnamu. Ze zemí EU je na prvním místě Německo. Vyplývá to z informací Svazu pěstitelů chmele. V loňském roce zemědělci v České republice vypěstovali 6202 tun chmele, z velké většiny na Žatecku.

Vedoucí oddělení ochrany chmele z Chmelařského institutu v Žatci Josef Vostřel Moravskému hospodářství potvrdil, že chmel je relativně odolný vůči srážkovému deficitu. Nicméně loňská srpnová sucha znamenala právě na Žatecku pokles produkce. Pěstitelská oblast Moravy díky větším srážkám na tom byla lépe.

Nejen kvalitní chmel, ale i rekordní spotřeba piva

Češi pěstují nejen kvalitní chmel, ale jsou i první na světě v počtu vypitého piva na jednoho obyvatele. V roce 2015 to bylo 143 litrů piva na hlavu. Na druhém místě skončili Němci s „pouhými“ 113 litry a třetí pak Rakušané se 108 litry na osobu.

Inženýr Vostřel z Chmelařského institutu souhlasí s názorem, že tradičně velký export chmele a samozřejmě také dlouhodobě vysoká tuzemská spotřeba zlatavého moku představují závazek, aby se tato plodina i nadále v Čechách a na Moravě úspěšně pěstovala. A to i přes hrozící klimatické změny.

A skutečnost, že Češi jsou v celém světě známi výrobou, ale i velkou konzumací kvalitního zlatavého moku potvrdí většina cizinců, s nimiž se setkáte u nás i v zahraničí. Potvrdil mi to mezi jinými koncem 90. let v Lipsku někdejší poradce Michaila Gorbačova Valentin Falin. O špičkové kvalitě českého piva a Češích jako jeho velkých konzumentech byli dobře informováni ještě před první návštěvou naší země syn bývalého italského prezidenta Giovanni Napolitano, německá spisovatelka Herma Kennel či chorvatský novinář Zlatko Starčevič. Kvalitní žatecký poloraný červeňák a díky němu i dobré pivo patří prostě neodmyslitelně k Čechům a k jejich životnímu stylu.