Domů Dění v regionech Většina lidí ...

Většina lidí si stěžuje na neuklizené chodníky

Vedení radnic jsou zodpovědná za to, že se v zimě kvůli neuklizeným chodníkům cítíme ohroženi na životě. To si myslí dvě třetiny Čechů. Vyplývá to z bleskového průzkumu agentury Sanep. Ta oslovila téměř deseti tisíc lidí.

Dotazovaní kritizovali zejména špatný stav chodníků. „Jako ohrožení zdraví a života vnímá stávající neupravené chodníky 68 procent dotázaných. Nespokojeno je pak s údržbou chodníků v působnosti měst a obcí 70,2% procent respondentů,“ uvádí ve své zprávě sociologové.

Lidé z katastrofálního stavu chodníků viní zejména představitele místních samospráv. Téměř osmdesát procent dotázaných proto požaduje vyvození zodpovědnosti. Podle nich totiž radnice stejně tvrdě postihovali majitele chodníků v době, kdy neplatila chodníková novela.

Přestože si téměř polovina lidí myslí, že před rokem byly chodníky lépe upravené, zpět si lopaty a shrnovače do rukou chtít nechtějí. Návrat zákona do původní podoby by uvítalo pouze 32,3 procent dotázaných. Naopak 53,6 procent je proti takovéto změně zákona.

Ne ve všech městech ale při největší sněhové kalamitě pocítili tak silnou nevoli občanů. Například ve Frýdku-Místku lidé s radnicí spolupracovali a často si před svým domem uklízeli sami. Radnice navíc na nejlidnatějších sídlištích rozmístila cedule s nápisem blokové čištění ulic. Lidé proto museli přeparkovávat svá auta. Úklidová technika pak měla jednodušší cestu.

„I já jsem byla ta brblající občanka, když jsem se večer dozvěděla, díky přenosné značce a rozhlasu, o úklidu sněhu. Musela jsem vykopat ze sněhu a ledu své auto a odvést ho mimo sídliště. Teď se omlouvám, mělo to opravdu svůj účel,“ uznala obyvatelka Frýdku-Místku Gabriela Balková.

Žádné komentáře

Napište komentář