Domů Dění v regionech Vietnam chce ...

Vietnam chce spolupráci s moravskoslezskými školami

0

Koncem září se hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák setkal s velvyslancem Vietnamské socialistické republiky v České republice J. E. Ho Minh Tuanem.  Vietnamský velvyslanec byl do své funkce jmenován v květnu 2017 a jednalo se o jeho vůbec první oficiální návštěvu Moravskoslezského kraje.

Velvyslanec projevil zájem o spolupráci zejména v oblasti školství. Zmínil, že meziuniverzitní výměny studentů i pedagogů již mnoho let probíhají. Nastínil také možnost uzavření obecné dohody o spolupráci v oblasti školství, doposud byla totiž spolupráce uskutečňována pouze na základě smluv přímo mezi jednotlivými institucemi. Hejtman kraje k tématu vzdělávání poznamenal, že si váží pracovitosti a píle vietnamských studentů – a že by byl rád, kdyby bylo takové studijní nasazení inspirací také pro naše české studenty.

Vzdělávání ale není jedinou oblastí, kde hejtman kraje a velvyslanec vidí možnost spolupráce. V průběhu jednání hovořili také o nových technologiích, o zájmu malých vietnamských firem podnikat v našem kraji, a také o využití potenciálu našich průmyslových podniků. Závěrem setkání hejtman kraje zmínil, že přátelství mezi našimi zeměmi je dlouholeté a tradičně velmi dobře nastavené a že Moravskoslezský kraj – například prostřednictvím Výboru pro národnostní menšiny – rád podpoří programy a náměty početné vietnamské komunity tak, aby se jim v Moravskoslezském kraji dobře žilo.