Domů Dění v regionech Vláda reaguje...

Vláda reaguje na krizi na Moravskoslezsku. Podpoří nová pracovní místa

0

Nezaměstnanost za loňský prosinec vzrostla o půl procenta a v Česku tak přibylo téměř dvaatřicet tisíc nezaměstnaných. O zaměstnání přicházejí zejména lidé, kteří se živí sezónními pracemi na vesnicích. Oproti roku 2012 se však situace zlepšila. Ne ale všude – některé okresy v Moravskoslezském kraji hlásí nezaměstnanost i více než o polovinu vyšší, než je celorepublikový průměr. Těm plánuje pomoci vláda. Na vznik jednoho nového pracovního místa v regionech postižených vysokou nezaměstnaností chce dát až dvě stě tisíc korun.

Nezaměstnanost za loňský prosinec poskočila oproti listopadovým hodnotám o půl procenta. Ze 7,7 procent tak vzrostla na 8,2 procent. Oproti číslům, která hlásil trh práce v prosinci roku 2012, je to ale pokrok. Předloni bylo ve stejnou dobu v Česku bez práce 9,4 procent lidí.

Letos ještě nižší?

Koncem letošního roku bychom se mohli dočkat ještě nižších čísel než loni. „Pravděpodobně to ale nebude tak razantní pokles,“ uvedl odborník na řízení lidských zdrojů ve společnosti PricewaterhouseCoopers Libor Stodola.

Ne všude je ale situace optimistická. V některých okresech v Moravskoslezském kraji, se pohybuje nezaměstnanost vysoko nad celorepublikovým průměrem. V okrese Karviná je bez práce přes dvanáct procent lidí a na Bruntálsku dokonce více než čtrnáct procent. Práci těžko hledají i lidé na Mostecku a kolem Ústí nad Labem.

Krizi zaměstnanosti v těchto regionech chce řešit kabinet v demisi Jiřího Rusnoka. Ministři proto na svém výjezdním zasedání včera schválili vyšší příspěvky na vytváření nových pracovních míst v strukturálně postižených oblastech.

Změna má pomoci vzniku nových pracovních příležitostí, zvýšení povinných odvodů za zaměstnance, snížení výdajů státu na dávky v nezaměstnanosti a k obsazení připravených průmyslových zón.

Na jedno místo až dvě stě tisíc korun

„Zvyšuje se podpora až na možných dvě stě tisíc korun za jedno pracovní místo při splnění daných podmínek, jako je udržitelnost. Týká se to oblastí, ve kterých je míra nezaměstnanosti o padesát procent vyšší, než je průměr,“ uvedl premiér v demisi Jiří Rusnok.

Problémy nejsou však jenom na straně poptávky po zaměstnancích, ale také v nabídce. Některé firmy tak často nejsou schopny nalézt přesně ty pracovníky, které potřebují. „Také poptávka po jednotlivých pozicích se značně liší. Sehnat specializované odborníky či naopak kvalitní technické profese je stále problém,“ dodal Stodola z PricewaterhouseCoopers.

Žádné komentáře

Napište komentář