Domů Dění v regionech Vměstnat třic...

Vměstnat třicet let do dvou týdnů. I to umí zkušebny v novém vědeckotechnickém parku v Brně

0
FOTO: VTP UNIS

Neúspěšný projekt vrtulníku a sen o vybudování moravského Aviation Valley. To jsou zjednodušeně řečeno dvě věci, které stály u zrodu nového brněnského vědeckotechnického parku VTP UNIS. Ten vstoupí do plného provozu na začátku října. Firmám nejen z oblasti leteckého průmyslu nabídne kancelářské prostory i unikátní zkušebny. V nich si například otestují, jak jejich výrobky obstojí v boji se zubem času. Ve speciální komoře se třicet let smrskne do dvou týdnů.

Celý projekt centra v brněnské čtvrti Žabovřesky přišel na víc než 350 milionů korun a na 9,5 tisících metrech čtverečních užitné plochy nabídne až 380 pracovních míst. „Hledali jsme nějaké řešení, jak se posunout technicky dál, vyřešit výzvy vývoje od dodržování termínů přes multidisciplinární charakter naší činnosti až po odstranění neurčitosti zkoušek a jejich výsledků,“ popsal motivaci ke stavbě centra člen představenstva společnosti UNIS Jiří Kovář. UNIS totiž působí v celé řadě oborů. Energetickým strojírenstvím počínaje a programováním na mikročipové úrovni nebo leteckým průmyslem konče.

Místo i pro startupy

Půlku nákladů projektu pokryly peníze z evropských fondů a z programů Ministerstva průmyslu a obchodu. UNIS financoval zbytek. V novém centru však najdou zázemí i další společnosti, zejména startupy. Tak alespoň zní podmínky, za kterých projekt dostal dotaci. Jeden takový, zaměřený na plazmové vrtání pro dobývání ropy a plynu, se už v centru zabydluje.

Samotný UNIS využije převážně komplex tří zkušeben pro testování elektromagnetické kompatibility, teplotních a vibračních zkoušek. „Dříve jsme zkoušky prováděli v Německu ve Frankfurtu, což bylo finančně, časově i organizačně náročné,“ podotknul Kovář.

Jako jediná laboratoř v Česku umožňuje zkušebna provádět i zrychlené zkoušky životnosti, což zjednodušeně znamená, že dokáže otestovat, jak dlouho konkrétní výrobek vydrží. A jak to konkrétně vypadá? Produkt se vloží do komory na speciální podložku, která s ním neustále třese, přičemž se v okolí mění teplota až o stovky stupňů za minutu.

Všechny zkoušky se přitom odehrávají podle mezinárodních norem používaných například v leteckém, automobilovém, medicínském, elektrotechnickém a strojírenském průmyslu. Na oficiální akreditaci však laboratoře zatím čekají. Podle Kováře na ni má dojít v příštím roce. UNIS ale zkušebnu využívá už teď, například na testy hardware a software pro řízení leteckých motorů.

Přivábí šikovné absolventy?

Jedním z cílů projektu je i přilákat zajímavé pracovníky a absolventy z technických oborů. Těch sice brněnské univerzity s VUT a Masarykovou univerzitou v čele vypustí do světa každý rok dost, rychle je ale odsají mezinárodní firmy, jako je například Honeywell. „Chceme jim proto nabídnout zajímavé prostředí a projekty, kde skutečně uvidí výsledky své práce,“ řekl Kovář.

Centrum postavily stavební firmy neobvykle rychle. Ještě v roce 2013 byly na místě, kde dnes stojí, jen prázdné parcely. „V červnu 2013 jsme koupili pozemky a v květnu 2015 se již kolaudovalo, tehdy ale ještě bez zkušebny a dalších technologií,“ přiblížil průběh projektu člen představenstva UNIS. Stavbaři se přitom potýkali s řadou výzev, například vysokou hladinou podzemních vod. Kvůli tomu nemusí být v podzemních garážích klimatizace. Ledová voda okolo je ochladí až až.