Domů Dění v regionech Vysočina má m...

Vysočina má málo peněz na sociální služby. Zejména na prevenci

0

Na sociální služby dostáváme od vlády málo peněz, zaznívá z Vysočiny. Zatímco v roce 2008 posílal stát na sociální služby na Vysočině přes tři sta sedmdesát milionů korun, loni jich poslal už jen tři sta osmnáct. Letos to má být o dalších pět milionů méně.

Kraj tak musí sociální služby dotovat ze svých zdrojů, a každý rok si na ně musí v rozpočtu vyhradit více peněz. Zatímco totiž státní příspěvek rok od roku klesá, výdaje stoupají. V roce 2008 na ně kraj přispíval čtyřiasedmdesát milionů korun, loni ale musel sociální služby dotovat částkou o čtyřiapadesát milionů vyšší.

„Letos výdaje opět porostou a překonají tak loňskou sumu,“ řekl radní Kraje Vysočina pro sociální oblast Petr Krčál. Vysočina se tak kvůli snaze udržet sociální služby na stejné úrovni musí spoléhat na své úspory. Jinak by je kraj musel omezit a začít propouštět zaměstnance.

Pomáhají i města

„Rada Kraje Vysočina věnuje zachování sítě sociálních služeb velkou pozornost a oceňujeme také přístup obcí na území kraje, které se nemalými prostředky na chodu služeb podílejí,“ doplnil Krčál, který nedostatek peněz na sociální služby v kraji řešil přímo s ministryní práce a sociálních věcí Ludmilou Müllerovou.

Müllerová na pátečním jednání se zástupci krajů slíbila, že její úřad státní podporu navýší. Do krajů by tak mělo na sociální služby přitéct dalších minimálně tři sta padesát milionů.

Krčál také nesouhlasí se slovy premiéra Petra Nečase, podle kterého by kraje v případě finanční podpory upřednostňovaly příspěvkové organizace. „Toto tvrzení se nezakládá na pravdě. Navíc svědčí o tom, že předseda vlády nezná systém schvalování a rozdělování prostředků na sociální služby v Česku,“ poznamenal Krčál.

Krácení státní podpory není jediným problémem, se kterým se dnes kraje potýkají. Letos totiž přestala EU podporovat některé dlouhodobě poskytované služby. Na Vysočině tak zatím není dost peněz například na preventivní programy.

„Naší snahou je zachovat fungující služby. Zda se nám to podaří, bude odvislé od postoje vlády a také od podpory jednotlivých měst,“ dodal radní.