Domů Dění v regionech Brněnské ICRC...

Brněnské ICRC pokračuje ve výzkumu. Na udržitelnost získalo miliardu

0
ICRC

Nad velkými výzkumnými centry v České republice se vznáší otázka financování. Co bude, až skončí přísun evropských peněz? Brněnské středisko ICRC Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně už odpověď zná. Výzkum v něm bude pokračovat dál. Na pětiletý projekt, který si klade za cíl propojit výzkum v medicíně s praxí, získalo dotaci přesahující miliardu korun.

Konec letošního roku je pro ICRC důležitým datem. Centru zaměřujícímu se na výzkum a léčbu kardiovaskulárních a neurologických onemocnění končí k 31. prosinci pětiletý projekt přípravy a rozjezdu střediska dotovaný z evropských zdrojů (VaVpl). S trochou nadsázky by se tak dalo říct, že ICRC dospělo a mělo by se uživit bez pomoci fondů EU.

Špičkový výzkum je ale nákladná záležitost a stejně jako u dalších výzkumných center se řešilo, kde na jeho následný provoz vzít peníze. Tento týden poskytlo Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy ICRC odpověď v podobě schválené dotace z Národního programu udržitelnosti (NPU). Do brněnského centra fungujícího pod nemocnicí u sv. Anny z něj v příštích pěti letech poputuje přes jednu miliardu korun.

„Jsme rádi, že ministerstvo přiznáním dotace ocenilo naše dosavadní aktivity a považuje je za smysluplné. Budeme se snažit i nadále nezklamat a dostát našemu heslu ‚Tvoříme budoucnost medicíny‘,“ řekl ředitel Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně Martin Pavlík.

ICRC potřebuje stabilitu. S grantem ji má

Přiklepnutí grantu NPU přináší ICRC stabilitu. „S téměř dvěma měsíci zbývajícími do konce projektu VaVpl se nyní musíme soustředit na jeho úspěšné dokončení. Splnění většiny milníků a indikátorů je na dobré cestě. Například v oblasti odborných publikací jsme již v říjnu byli na 190 procentech původně plánovaného počtu a dostali se tak mezi tři nejúspěšnější centra v Česku,“ přiblížil šéf instituce Gorazd B. Stokin.

V čerstvě schváleném pětiletém projektu translační medicíny (pozn. red.: propojení výzkumu s praxí) zůstane zachována většina z dosavadního výzkumu. Některé týmy se ale na doporučení mezinárodního vědeckého poradního sboru sloučí. Přibudou ale také tři až čtyři další, zaměřené například na oblasti onkologie či takzvanou reward psychology.

Pokračovat má i spolupráce sedmi výzkumných týmů s prestižní americkou Mayo Clinic. Kromě toho má ICRC vědecká partnerství s další takřka stovkou odborných institucí po celém světě.

Stovky výzkumníků a řada patentů

Projekt ICRC odstartoval už v roce 2010. První budovy se v areálu nemocnice u sv. Anny otevřely na podzim 2012. Na hledání léčby i prevence kardiovaskulárních a neurologických onemocnění i v týmech pro experimentální medicínu a biotechnologii pracuje nyní 285 výzkumníků z 19 zemí světa.

Jejich práce už stačila přinést ovoce například i v oblasti vývoje nových látek a technologií. Před třemi týdny získala český patent nová generace látek, které mohou v budoucnu pomoci proti rakovině prostaty. U jejich zrodu stál vědecký tým Centra biomolekulárního a buněčného inženýrství ICRC. Další patenty vzešlé z práce vědců svatoanenského centra zahrnují například technologii pro diagnostiku srdečních onemocnění.