Domů Aktuálně Weby měst a o...

Weby měst a obcí nabízejí informace i užitečné služby

Weby měst a obcí jsou hlavním nástrojem pro informování občanů, podnikatelů i turistů. V letošním roce některá města představila novou podobu webu, jiná změny teprve připravují.

Komunikace s veřejností – Průzkum Moravského hospodářství potvrdil, že města a obce využívají hned několik kanálů pro komunikaci s veřejností. Všechna města a obce s rozšířenou působností na území Jihomoravského, Zlínského, Moravskoslezského, Olomouckého kraje a na Vysočině informují občany, podnikatele i turisty prostřednictvím internetu. Řada měst i obcí vydává pro občany zpravodaj. Mezi méně využívané kanály patří vlastní televizní zpravodajství. V menších obcích neztrácí na oblibě místní rozhlas.

Informace, které musí weby institucí státní správy povinně zveřejňovat, jsou dány zákonem. Internetové stránky musí splňovat nejen legislativní požadavky, ale také odpovídat soudobým technickým a publikačním standardům. Navíc musí fungovat na jakémkoliv počítači, v prostředí všech operačních systémů a prohlížečů a navíc být uživatelsky přívětivé. K informacím se musí dostat všichni lidé bez rozdílu, tedy i ti se zdravotním postižením, zejména zrakovým.

Města weby stále vylepšují

Řada města a obcí spouštěla první webové stránky před více než deseti lety. I přes průběžné úpravy dnes nemusí některé z nich odpovídat současným standardům. To je hlavní důvod, proč se v některých městech rozhodli pro radikální změnu. Příkladem může být město Bruntál. Tiskový mluvčí městského úřadu Jiří Ondrášek potvrdil, že město má zcela nové internetové stránky, a to od března letošního roku. „Původní stránky byly v provozu sedm let a již nevyhovovaly uživatelům ani provozovateli. Nové stránky jsou nejen svým designem a strukturou modernější, ale především přehlednější, nabízejí více funkcí a informace jsou zde snáze přístupné,“ vysvětluje Ondrášek.

Od letošního března mají nové webové stránky i v Bělé pod Pradědem. „Pro zvýšení přehlednosti jsme rozdělili hlavní menu na sekci pro občany a pro turisty. Web je doplněn o novou interaktivní mapu. Dokončujeme jazykové verze a neustále doplňujeme další informace,“ vyjmenovává nejdůležitější změny Kamila Sikorová z informačního centra města. S novými webovými stránkami se mohou pochlubit například i v Litovli či Kopřivnici.

Dílčími úpravami prošly i weby řady dalších měst a obcí. Například v Jihlavě volí cestu průběžné modernizace. „Sledujeme aktuální trendy, snažíme se vyhovět požadavkům uživatelů, vedení města i pracovníků úřadu. Aktuálně jsme provedli několik drobných úprav grafiky, konkrétně jsme nahradili staré ikony novými podle grafického manuálu města,“ uvedl tiskový mluvčí Radek Tulis.

Některá města a obce úprava webových stránek teprve čeká. V letošním roce plánují změny například v Třebíči. Tiskový mluvčí Ivan Přibík prozradil, že web města projde celkovou rekonstrukcí – jiná bude struktura i grafika. S úpravou grafiky počítají i v Kuřimi. „Ke zvýšení přehlednosti upravíme členění stránek, budou nastaveny i procesy vedoucí k rychlejšímu zveřejňování informací,“ uvedl starosta města Drago Sukalovský.

Nejen informace, ale i užitečné služby

Internetové stránky dnes nemusí sloužit pouze ke zveřejňování informací. Na stránkách obcí můžete nalézt i tzv. základní on-line služby, mezi ně patří vyřízení osobních a matričních dokladů, evidence obyvatelstva, živnostenská oprávnění, stavební povolení a sociální dávky. Míru rozšíření těchto služeb podrobně sleduje Český statistický úřad. Z údajů statistického úřadu vyplívá, že obce nabízí kromě popisu řešení dané životní situace maximálně stažení příslušného formuláře. S interaktivním formulářem a jeho elektronickým podáním se setkáte jen výjimečně.

Oblíbenou službou je možnost elektronického objednání se na úřad. Tuto službu nabízejí například webové stránky města Brna, Jihlavy či Otrokovic. Sledovat lze i aktuální stav podané žádosti.

Neobvyklými službami se mohou pochlubit jihlavské stránky. Podle informací tiskového mluvčího Radka Tulise je zveřejňováno hlasování zastupitelů. „Kdokoliv si může i po letech zjistit, jak kdo o čem hlasoval a zda byl vůbec přítomen,“ doplňuje Tulis.

Vybrané informace na stránkách měst a obcí:

 • historie obce
 • rozvojový plán
 • informace o jednotlivých odborech
 • personální obsazení úřadu
 • dokumenty úřadu
 • povinné informace podle standardu ISVS
 • informace o pořádaných akciích
 • elektronická podatelna
 • volná pracovní místa
 • CZECH POINT
 • turistické informace
 • veřejné zakázky
 • o grantech
 • o spolupráci s EU

Občané, kteří nemají přístup k internetu, mohou čerpat informace ze zpravodajů. Ty jsou doručovány v různých intervalech do schránek domácností i firem. Ve zpravodaji najdete například obecní zprávy, reportáže ze sportovních či kulturních akcí, pozvánky na plánované akce či informace o hospodaření. Netradičně přistupují k tvorbě měsíčníku v Buchlovicích. „Zdejší zpravodaj vzniká ve spolupráci s občany. Vedle událostí z radnice obsahuje příspěvky členů více než deseti občanských sdružení, školy a školky, hasičů, vzpomínky pamětníků, literární tvorbu spoluobčanů a rodáků,“ vysvětluje redaktor Buchlovského zpravodaje Bořek Žižlavský.

Některá menší města informují o dění v blízkém okolí prostřednictvím vlastního televizního kanálu. Na jižní Moravě mají vlastní televizní stanici například v Kuřimi či Boskovicích. Záznamy jsou obvykle dostupné i na internetových stránkách. Na vesnicích je stále využíván i místní rozhlas. Na něj spoléhají například v Makově, Jevišovce, Miloticích či Martinicích u Onšova.