Domů Dění v regionech Z Jeseníku za...

Z Jeseníku zase bude pěkné místo pro život

V Jeseníku nad Odrou loni zemřeli na následky bleskových povodní tři lidé. Patnáct domů smetla ničivá vlna. Lidé, kteří přežili, se před stoupající vodou museli schovat na stožáry veřejného osvětlení nebo na střechu svého domu.

„Na takovou situaci nemůžete být nikdy dokonale připravení. Důležité je zachovat chladnou hlavu a použít selský rozum,“ říká s odstupem času starosta Tomáš Machýček.

Jak to ve vaší obci vypadá deset měsíců po ničivých povodních?

Získali jsme peníze na většinu projektů potřebných pro obnovu obce. Dokončujeme kanalizaci, čistírnu odpadních vod. V ulicích jezdí neustále mraky techniky. Dokončují práce před patnácti povodňovými domy. Teď tam budujeme parkoviště. Máme před sebou projekty, které z naší obce opět udělají pěkné místo pro život.

Neobáváte se, že se voda vrátí?´ Obava před vrácením vody je obrovská. Taková životní zkušenost zůstane v každém člověku po celý život. Snažíme se věcem předcházet a nemyslet pesimisticky. Jinak bychom neudělali vůbec nic. Víme, také, že pokud přijde voda v podobném rozsahu, nepomůže nám žádné opatření. Jsem ale velmi rád, že se po povodních začaly řešit problémy, které se dřív odsouvaly. Máme zprávy o tom, že vodohospodáři vyčistí říčku Luhu, která se u nás rozvodnila. I my jsme se poučili: Nové stavby už nebudeme povolovat v blízkosti řeky. Vypracovali jste na základě svých zkušeností nový krizový plán?

Voda u nás stoupla za hodinu a půl do výše čtyř metrů. To je tak specifická situace, že v první řadě záleží na štěstí. Můžete mít dokonale připravený krizový plán, a přesto se některým hrůzám nevyhnete. V takových chvílích platí heslo: chladná hlava a selský rozum. Samozřejmě ale oceňujeme snahy zlepšit informační kanály. Už dnes máme lepší přístup k datům meteorologů. Hodně projektů je zatím na papíře, ale já věřím, že na něm pouze nezůstanou. (hrd)