Domů Dění v regionech Z krajské pok...

Z krajské pokladny poputuje na Olomoucku přes dvacet milionů na vodovody, kanalizace a čističky

0

Staré vodovodní trubky, přesluhující nebo v horším případě i neexistující kanalizace a čističky odpadních vod. Tak vypadá situace v některých městech a obcích, které zatím nemohly nebo nechtěly investovat do vodohospodářské infrastruktury. V Olomouckém kraji by jim měly tento rok pomoci peníze z krajské pokladny – tamní radní chtějí podpořit budování vodovodů a čističek odpadních vod téměř čtyřiadvaceti miliony korun.

Právě vodovody, kanalizace a čističky jsou jednou z oblastí, na které je nejvíce vidět skrytý dluh některých měst a obcí. Znamená to, že obce sice nedluží peníze, jejich infrastruktura však kvůli omezeným nebo jinam zaměřeným investicím chátrá a její případná rekonstrukce pak v budoucnu přijde podstatně dráž.

K zanedbávání investic do obecní infrastruktury mohl paradoxně přispět i takový nástroj, jako jsou evropské dotace. „V minulém programovacím období se stalo to, že dotace ovlivnily upřednostňování určitých investic, kde bylo snadnější získat podporu. Města a obce tak vybudovaly spoustu jistě užitečného majetku, který ale může do budoucna zatížit jejich rozpočty,“ uvedla Květoslava Botková, Senior Public Finance Manager Komerční banky.

Hodně by v tomto ohledu mohlo změnit právě se rozjíždějící nové programovací období. Nejen města a obce čekají, na co a kolik v další sedmiletce Evropská unie přispěje. „Víme ale, že čerpání začne nejdříve v roce 2015. U vodohospodářství nejdříve v roce 2016,“ dodala Botková.

Dlouhé čekání na peníze z Bruselu

V Olomouckém kraji ale nemusí starostové, kteří chtějí do vodohospodářské infrastruktury své obce investovat, spoléhat jen na peníze z Bruselu. Dvacet tři a půl milionu korun na výstavbu a modernizaci vodovodů a na budování i rekonstrukce kanalizací a čističek jim pravděpodobně přispěje kraj. Návrh podpořili minulý týden ve čtvrtek krajští radní. Definitivní rozhodnutí je však v rukou zastupitelstva a padne tento pátek.

O podporu kraje usilovalo celkem šestapadesát projektů, na které starostové žádali přes sto sedmdesát pět miliónů korun. Rada navrhla uvolnit peníze pro dvanáct z nich.

Celkem devět žádostí je zaměřeno na kanalizace a odpadní vody. Patří k nim například záměr Plumlova napojit místní část Žárovice na již existující potrubí, což pomůže snížit množství splašků končících ve známé vodní nádrži. Kraj jej podpoří miliónem korun. Na rozšíření čistírny odpadních vod dostane peníze také město Vidnava, která může počítat se třemi miliony korun. Tři milióny dostane rovněž Radotín, který zabezpečí kanalizaci pro část obce zvanou Šabac-Záhumení.

Zbylé tři podpořené projekty chtějí investovat do vodovodů. Nejvyšší částku, dva a půl miliónu korun, dostane svazek obcí Vodovod Pomoraví. Ten za ně mimo jiné vybuduje vodojem a připojí na vodovod více než šest set dalších obyvatel na Prostějovsku.