Domů Dění v regionech Z Pasohlávek ...

Z Pasohlávek se za tři roky stanou lázně pro šest tisíc lidí

Jižní Morava bude už za tři roky vodním rájem a bude konkurovat Karlovým Varům. Alespoň to tvrdí zástupci Jihomoravského kraje, kteří na rozvoj lázeňství v březnu poslali 680 milionů korun.

Lázeňství – Na jižní Moravě by měla být dvě krajská lázeňská centra. V Pasohlávkách a v Lednici. Majitelé pozemků slibují, že do tří let budou do obou lázní investovat více než dvě miliardy korun. Více než třicet procent nákladů zaplatí Regionální rada Jihovýchod z evropských peněz.

V Pasohlávkách se má už od příštího roku začít stavět komplex Moravia Thermal za 1,2 miliardy korun. Na ploše 5,6 hektarů má vyrůst do konce roku 2012 vodní ráj pro šest tisíc lidí. Ti si budou moc užít jízdu na sedmnácti druzích tobogánů. Samozřejmostí bude relaxační svět a atrakce pro děti. Lidé se přitom nebudou koupat v obyčejné vodě z vodovodu. V Pasohlávkách vyvěrá totiž pramen s obsahem sirovodíku s teplotou kolem 36 stupňů celsia. „Je v republice ojedinělý a vhodný pro léčbu pohybového aparátu i kožních onemocnění,“ vysvětlila Renata Vörösová, předsedkyně představenstva ŽS Real. „Přestavíme také Hotel Thermal Mušov tak aby měl čtyři hvězdičky. Vznikne třípodlažní objekt, ve kterém bude kongresové a wellness centrum. Konferenční sál bude postavený až pro šest set lidí,“ přiblížila Vörösová.

ŽS Real chce do hotelu investovat až 350 milionů korun. Dalším lákadlem pro turisty by měl být také archeologický park Římský vrch. Jeho součástí bude muzeum s promítacím sálem, přírodní divadlo, dílny pro řemeslné aktivity, rekonstrukce germánské vesnice i výstavy místních nálezů. V areálu by měla vyrůst i rekonstrukce starověkých římských lázní. „Projekt připravujeme ve spolupráci s archeology z Akademie věd,“ řekla Lydie Filipová ze společnosti Thermal Pasohlávky. Hradisko u Mušova je totiž nejvzdálenějším vojenským ležením od hranic celé římské říše. Místní nálezy pochází z dob vlády Marka Aurelia. Kraj uvažuje o zavedení pravidelné autobusové linky na trase Brno – Pasohlávky.

Více než sto milionů korun má padnout také na rozvoj lázní v Lednicích. I tam chce kraj prostřednictví Rady Jihovýchod poslat více než sedmdesát procent peněz.

„Od počátku bylo zřejmé, že není úkolem kraje na jižní Moravě budovat lázně. My podpoříme rozvoj lázeňství tím, že rozvineme lázeňskou infrastrukturu. Následně do tohoto území musí vstoupit soukromí investoři,“ řekl hejtman kraje Michal Hašek.