Domů Dění v regionech Z půl miliard...

Z půl miliardy na sociální služby dostane Moravskoslezsko desetinu

0

I když uvolnilo Ministerstvo práce a sociálních věcí na podporu sociálních služeb půl miliardy korun, organizace v Moravskoslezském kraji z nich uvidí jen pětapadesát milionů. Stále tak hrozí, že pro některé z nich nebude dost peněz.

Úřad totiž podle zástupců kraje nezohlednil skutečnou potřebu regionů. Opakuje se tak situace z loňska, kdy sociálním službám chybělo dvě stě dvacet milionů a ministerstvo je dofinancovalo necelou polovinou této částky. Letos je výpadek sto šedesát milionů a pomoc od ministerstva pětapadesát. Schodek tak zůstává podobný.

„Prohlášení ministryně práce a sociálních věcí Ludmily Müllerové, ve kterém veřejnosti sdělila, že se v rámci mimořádného opatření podařilo uvolnit pro poskytovatele sociálních služeb pro letošní rok dalších 500 milionů korun, mě potěšilo. Ale způsob, jakým ministerstvo přistoupilo k přerozdělení navýšených prostředků mezi jednotlivé kraje, vnímám jako velmi nešťastný,“ komentoval situaci náměstek moravskoslezského hejtmana pro sociální věci Svatomír Recman.

Recman: Skutečnost je jiná, než tvrdí ministryně

Skutečnost je podle něj zcela v rozporu s prohlášením ministryně Müllerové, která tvrdí, že klíčem pro rozdělení peněz má být konkrétní situace poskytovatele služeb a jednotlivých krajů. „Výsledkem totiž je – dle nám dostupných informací – že tři kraje obdržely méně finančních prostředků než v roce předchozím, naopak jedenáct krajů si přilepšilo řádově až o desítky miliónů korun,“ dodal Recman.

Minulý týden se zástupci kraje setkali s představiteli rozhodujících neziskových organizací, které sociální služby poskytují, aby společně jednali o navýšení finanční podpory. Vypadá to, že peníze nejspíš dostanou hlavně ty, kterým hrozí krach a neexistuje k nim žádná alternativa.

„V rámci letošního dotačního řízení ministerstva práce a sociálních věcí byl Moravskoslezský kraj poškozen hned dvakrát. Jednak s tím, že celkový objem finančních prostředků pro sociální služby v Moravskoslezském kraji je o zhruba sto milionů korun nižší než v loňském roce, a také tím, že podíl kraje při stanovení takzvaného směrného čísla výrazně poklesl z 12,64 procenta v roce 2012 na 11,66 procenta pro rok 2013,“ konstatoval náměstek hejtmana Svatomír Recman s tím, že takový výpadek z rozpočtu nezvládne podle něj kraj zafinancovat.