Domů Dění v regionech Začala plynař...

Začala plynařská válka o podzemí Moravy

Čerstvý i uložený. V moravském podzemí stále přibývá zemní plyn. Stejně tak ho i ubývá. Plynaři totiž začali na Moravě masově investovat do zásobníků i do nových vrtů.

Až za pár let v Rusku utáhnou plynový kohoutek, můžou ho mít zavřený skoro půl roku, aniž by to Češi poznali. Na Moravě totiž začali plynaři rozšiřovat plynové zásobníky. Objevil se i nový plynařský magnát, který drží krok i s Komárkovým impériem Moravských naftových dolů.

Na Moravě je dnes většina podzemních zásobníků v Česku. Jeden z nich, v Dolních Bojanovicích, využívají dokonce pouze Slováci. V hlubině může být uloženo až 3, 2 miliardy kubíků zemního plynu. Až RWE Gas Storage dokončí své projekty v Třanovicích na Těšínsku a Tvrdonicích na Břeclavsku, rozšíří se kapacita na necelé čtyři miliardy.

Na jejich rozšíření měla zájem dokonce i Evropská unie, která na investici přispěla více než 900 miliony korun. Dalších 350 milionů kubíků má být uloženo nedaleko uranového dolu Rožná. O plánech využít moravské podzemí uvažuje i ruský kolos Gazprom.

„Investice do projektů rozšíření skladovací kapacity našich zásobníků by měla dosáhnout přibližně sedm miliard korun. Skladovací kapacita virtuálního zásobníku společnosti RWE Gas Storage se zvýší zhruba o sedm set miliónů metrů kubických, tedy až na tři miliardy kubíků. To pro představuje zhruba třetinu roční spotřeby zemního plynu v České republice,“ uvedl Aleš Gregorovič z RWE Gas Storage. Dalších téměř osm set milionů kubíků skladují Moravské naftové doly.

Kromě navýšení kapacity rezervoárů se na Moravě začal těžit plyn o třetinu více než doposud. Nový obchodník s plynem skupina Lama Investment, vystupující pod značkou Levný plyn, se totiž dohodl s Českou naftařskou. Od poloviny května tam totiž začal fungovat nový vrt. Do potrubí tak denně odchází o 200 tisíc kubíků břeclavského plynu než doposud. Česká naftařská tak může s přehledem konkurovat Moravským naftovým dolům (MND). V Břeclavi se totiž denně vyčerpá téměř 400 tisíc kubíků plynu. MND těží 300 tisíc kubíků.

I tak tato čísla představují procento roční spotřeby Čechů. Zimní spotřeba se totiž pohybuje kolem 50 milionů kubíků.

Příprava nového střediska v Břeclavi trvala čtyři roky a stála více než sto milionů korun. Ročně dokáže zásobovat kolem dvaceti tisíc domácností, které plynem topí a ohřívají vodu. Firma v něm bude dobývat plyn třemi vrty ze dvou ložisek zhruba z hloubky osmi set metrů. „Toto středisko je výjimečné tím, že byla použita nejnovější dostupná technologie pro zpracování a úpravu těženého zemního plynu i s výhledem, že ložiska budou po odtěžení zemního plynu konvertovány na podzemní zásobník, do kterého se bude plyn zpětně čerpat,“ upozornil generální ředitel České naftařské společnosti Zdeněk Svoboda.

Těžba v Břeclavi je výhodná i pro samotnou obec. „Těžařské společnosti musí odvádět za vytěžené nerostné suroviny poplatek, z něhož 75 procent putuje do obecní pokladny a 25 procent se ukládá na pozdější rekultivaci místa těžby,“ řekl místostarosta Břeclavi Pavel Dominik.

Od koho si můžete koupit plyn

RWE Energie, a.s.

Jihomoravská plynárenská, a.s.

Severomoravská plynárenská, a.s.

Východočeská plynárenská, a.s.

E.ON Energie, a.s.

Pražská plynárenská, a.s.

LAMA INVESTMENTS a.s.

QUANTUM, a.s.

Conte, spol. s r.o.

Lumius, spol. s r.o.

BOHEMIA ENERGY entity s.r.o.

Nově také ČEZ

Zdroj: ERÚ