Domů Dění v regionech Začínající po...

Začínající podnikatelé mohou na Moravskoslezsku získat dotace

0

Zaplatit nájem a provoz kanceláří, to je největší problém pro začínající podnikatele. Právě s tím chtějí lidem, kteří plánují odstartovat svůj byznys, pomoci radní z Moravskoslezského kraje. Pro začínající podnikatele totiž vyhlásili několik dotačních programů.

Finanční injekci mohou dostat také malé a střední firmy z regionu, spolupracující s vysokými školami nebo výzkumnými ústavy a podniky, které vytváří místa pro vědce a výzkumníky. Aby mohl podnikatel na dotaci vůbec pomýšlet, musí mít připravený zajímavý projekt a hlavně si o ni zažádat včas.

„Většina podnikatelů při vzpomínkách na svoje začátky tvrdí, že největší ‚hlavu‘ měli z toho, z čeho zaplatí nájem a provoz firmy. Nově vyhlášené dotační programy by je měly alespoň částečně těchto starostí zbavit a usnadnit jim start v podnikatelských aktivitách,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Na dotaci z programu „start ups“ mohou na Moravskoslezsku dosáhnout malé podniky, které sídlí v podnikatelských inkubátorech, vědeckotechnických parcích, podnikatelských a inovačních centrech, a které nefungují déle než tři roky.

První rok až padesát procent nákladů

„Z dotace mohou během prvního roku podnikání uhradit až padesát procent uznatelných nákladů na nájem a služby, které poskytují podnikatelské inkubátory. V dalším roce to je čtyřicet procent a ve třetím třicet procent uznatelných nákladů,“ vysvětlil náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Martin Sikora s tím, že pro letošní rok kraj vyčlenil na tyto účely půl milionu korun. Žádosti o dotaci mohou podnikatelé posílat do 30. září.

O peníze z kraje si mohou na Moravskoslezsku požádat i studenti posledních ročníků vysokých škol nebo čerství absolventi. Ti z dotací zaplatí strategické a byznys poradenství, přípravu podnikatelského záměru, ale například i účetní a daňové poradce. Na tento projekt míří letos z krajské pokladny také půl milionu korun.

„Pokud bude o tento projekt zájem, budeme v rozpočtu kraje hledat finanční prostředky, abychom mohli dotaci příští rok navýšit,“ konstatoval náměstek hejtmana pro regionální rozvoj Martin Sikora.

Peníze půjdou i na spolupráci s vědci

Pro malé a střední podniky, které spolupracují s vysokými školami nebo výzkumnými ústavy Moravskoslezského kraje, jsou i letos určeny inovační vouchery.

„V letošním roce je na tuto aktivitu vyčleněno přes devět milionů korun. Během května se budou projekty hodnotit, přidělení dotací pak schválí krajské zastupitelstvo na své červnové schůzi,“ upřesnil hejtmanův náměstek Martin Sikora.

Další dva miliony korun rozdělí Moravskoslezský kraj mezi inovativní malé a střední podniky na spolufinancování osobních nákladů, na nově vytvořená pracovní místa ve výzkumu a vývoji. Jeden žadatel může získat až 300 tisíc korun. „Tento dotační titul jsme letos vyhlásili poprvé. O tom, který projekt kraj podpoří, rozhodnou 20. června krajští zastupitelé,“ doplnil náměstek hejtmana Martin Sikora.