Domů Dění v regionech Zaplaveným Če...

Zaplaveným Čechám pomáhá vláda i moravské kraje

0

Na pomoc obcím a městům postiženým povodněmi vláda včera schválila tři sta milionů korun. Řekl to premiér Petr Nečas po mimořádném jednání vlády. I ministr financí Miroslav Kalousek potvrdil, že je připraven okamžitě uvolnit stamilióny na pomoc při povodních. Zaplaveným Čechám navíc pomohou i moravské kraje.

„Bude-li potřeba další finanční prostředky, vláda je okamžitě uvolní. Je například k dispozici 1,3 miliardy korun, které jsme připraveni v horizontu maximálně dvou dní uvolnit ze Státního fondu dopravní infrastruktury na opravy a rekonstrukce silnic první, druhé a třetí třídy a také železničních tratí,“ řekl premiér Petr Nečas po mimořádném jednání vlády.

Na odstraňování povodňových škod vláda také nasadila přibližně dva tisíce vojáků. „Jsme připraveni operativně se rozhodovat i v dalších záležitostech. Vláda bude velmi komunikativní ve vztahu k obcím, aby se minimalizovaly škody a následky se začaly rychle odstraňovat,“ dodal Nečas.

Úřady práce mají také připraveny peníze, aby mohli okamžitě pomoci přímo lidem, kterým povodně poškodily majetek nebo dokonce domovy. „Těm, kteří přišli o své základní lidské potřeby a prostředky, je stát připraven v podstatě okamžitě pomoci,“ ujistil předseda vlády.

Pomoc organizují i hejtmani

Pomoc regionům zasaženým povodněmi, přislíbil i hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. „Jde o otázku solidarity a pomoci mezi jednotlivými kraji. V nadcházejících dnech budou hejtmani jednotlivých krajů velmi intenzivně spolupracovat a budeme se snažit najít co nejširší možnosti pomoci těm krajům, které v dnešních dnech postihly povodně,“ řekl Hašek za Asociaci krajů ČR.

Na pomoc zaplaveným Čechám vyjel i speciální tým moravskoslezských hasičů, který je znám pod zkratkou WASAR. V tomto týmu je dvaatřicet pro práci na vodě speciálně vycvičených hasičů. Při povodních v Jižních Čechách a na Mělnicku pomáhají také profesionální hasiči z Hlučína.

Dnes se kvůli povodním ještě setkají všichni hejtmani při videokonferenci. Už teď však mají jasno, jakým směrem se bude v nejbližší době ubírat protipovodňové úsilí. „Nyní se musíme soustředit na záchranné práce a na ochranu životů a zdraví lidí v postižených regionech, dále na ochranu majetku soukromého i veřejného,“ vysvětlil Hašek

Jakmile opadne akutní nebezpečí, bude doba na zmapování škod a přijetí strategie jejich odstranění, na které budou spolupracovat kraje, vláda i města a obce. „Vyzývám obyvatele zaplavených oblastí, aby spolupracovali se záchranáři ze složek IZS a dbali jejich pokynů a doporučení. Všichni chceme zvládnout nynější katastrofu co možná nejlépe, bez zbytečných komplikaci a problémů. Hejtmani a kraje ČR jsou připraveni k rychlé, účinné a efektivní pomoci,“dodal Michal Hašek.

Žádné komentáře

Napište komentář