Domů Dění v regionech Zástupci Mora...

Zástupci Moravskoslezského kraje chtějí čistší vzduch. Podpoří CNG

0

Autobusoví dopravci, kteří nebudou mít ve vozovém parku dost aut na stlačený zemní plyn (CNG), by mohli mít v budoucnu v tendrech v Moravskoslezském kraji smůlu. Krajští radní totiž chtějí podporovat nízkoemisní druhy dopravy. Právě auta a autobusy na CNG by podle nich mohly být klíčem k čistšímu ovzduší na Moravskoslezsku. Na jejich podpoře se dnes dohodli se zástupci strojírenského gigantu Vítkovice. Ten má zajistit, aby bylo ekologické palivo kde natankovat.

Moravskoslezský hejtman Miroslav Novák a generální ředitel společnosti Vítkovice Jan Světlík dnes podepsali memorandum o spolupráci v oblasti rozvoje nízkoemisních druhů dopravy. Konkrétně chtějí podpořit využití stlačeného zemního plynu ve veřejné i soukromé dopravě. Auta a autobusy na CNG jsou totiž šetrnější k životnímu prostředí a nevypouští do vzduchu tolik látek, které jej znečišťují.

„Propagování a využíváním vozidel na CNG můžeme významně přispět ke zlepšení kvality ovzduší v celém kraji, a tím i životních podmínek občanů. Vozidla na zemní plyn totiž produkují výrazně méně škodlivin než ta s klasickým pohonem. Emise vznikající při spalování zemního plynu jsou jednoznačně přijatelnější než emise ze spalování benzinu,“ přiblížil Novák důvody, které ho k podepsání memoranda vedly.

Budou i nové stanice

Kraj má s Vítkovicemi spolupracovat při propagaci nízkoemisní dopravy a podpoří i budování plnicích stanic, kde by bylo možné plyn „natankovat“. Vzájemně si také chtějí vyměňovat informace a zkušenosti z oblasti ekologické dopravy a doporučovat si možné zdroje financování z nejrůznějších dotačních titulů.

„Zvažujeme například, že při vyhlašování tendrů na autobusovou dopravu zařadíme do podmínek výběrového řízení i povinnost dopravců mít ve svém vozovém parku určité procento aut na stlačený zemní plyn. Vítkovice jsou pak v rámci memoranda ochotny nabídnout vybudování plnicích stanic. Mají v tom velké zkušenosti, jako jediná firma v regionu například poskytují i mobilní CNG trajlery,“ dodal hejtman Miroslav Novák.

Auto na CNG využívá jak sám hejtman, tak i krajští úředníci. Ti mají k dispozici dva vozy na stlačený zemní plyn. Kromě toho mohou využít i dvě auta na elektřinu. „Vloni na jaře se Moravskoslezský kraj oficiálně připojil k projektu Elektromobilita Skupiny ČEZ. Úředníci používají dva elektromobily, před krajským úřadem stojí také veřejná dobíjecí stanice elektromobilů. Rozvoj elektromobility je jedním z příspěvků ke zlepšení ovzduší v Moravskoslezském kraji stejně jako plánovaná postupná obměna dalších aut krajského úřadu za vozidla na CNG. V lokalitách, kde je v dosahu plnicí stanice CNG, časem postupně obměníme i vozový park příspěvkových organizací Moravskoslezského kraje,“ uvedl ředitel krajského úřadu Tomáš Kotyza.

Vítkovice postaví plnící stanice

Skupina Vítkovice provozuje více než čtyři sta dopravních prostředků na CNG. Nejde jen o auta a náklaďáky, ale například také o lokomotivy, vysokozdvižné vozíky a další. Kromě toho, že ve Vítkovicích CNG sami využívají, vyvíjí také nové produkty, které jsou se stlačeným zemním plynem spojené – od zmíněných mobilních plnících stanic až po CNG lokomotivy. Podle memoranda se má strojírenský holding postarat o to, aby bylo plyn kde „tankovat“.

„Prvním krokem v rámci memoranda je výstavba infrastruktury plnicích stanic CNG v Moravskoslezském kraji. Z konkrétních lokalit lze zmínit například stavbu plnicí stanice CNG v Opavě – v lokalitě ulice Jánská u nádraží Opava Východ a Jeseníku – u společnosti Vítkovice HARD, které budou otevřeny v nejbližších měsících a budou využívány širokou veřejností a rovněž regionálními dopravci. V Jeseníku se začne stavět v nejbližších týdnech, v Opavě běží proces nutný k povolení a zahájení stavby. Připravují se podobné projekty v Ostravě a na Třinecku,“ řekl generální ředitel a předseda představenstva Vítkovic Jan Světlík.

Na tom, že větší podpora ekologické dopravy a CNG Moravskoslezskému kraji prospěje, se shodli i zástupci nejrůznějších organizací, jako je Asociace NGV nebo portál ekobus.cz. „Zejména Moravskoslezský kraj si tato vozidla vhledem k tíživé ekonomické a sociální situaci a potížím s prachem z dopravy opravdu zaslouží,“ konstatoval ředitel společnosti Vítkovice Doprava Zdeněk Trejbal.

Žádné komentáře

Napište komentář