Domů Dění v regionech Ze zákazu pro...

Ze zákazu prodeje klasických žárovek se v Zábřehu zrodil inovativní podnikatelský plán

0

Jsou automatické, multifunkční a inovativní. Tak se dají shrnout hlavní přednosti osvětlovacích systémů AmoTec, s nimiž podnikatel Radek Poisl ze Zábřehu ovládl pátý ročník soutěže o nejlepší podnikatelský záměr Podnikavá hlava, kterou pořádá Vědeckotechnický park Univerzity Palackého (UP) v Olomouci. Titul podnikatel v sukních si odnesla Lucie Balarinová s projektem První pomoc živě.

„Jedná se o inteligentní osvětlovací systém, který jsme vytvořili jako reakci na zákaz prodeje klasických žárovek vydaný Evropskou unií. Vyvinuli jsme vlastní světelné zdroje, do kterých jsme integrovali řídící jednotku, která inovativním způsobem detekuje osoby v osvětleném prostoru,“ představil produkt, který se nachází zatím ve fázi prototypu výherce soutěže Radek Poisl.

Do soutěže se přihlásil proto, aby si ověřil, zda je jeho záměr životaschopný. „Výhru využiju na vylepšení designu produktu. Věřím, že nás teď bude hodně vidět a ve vývoji produktu pokročíme,“ doplnil Poisl, který kromě plánování osvětlovacího systému provozuje i kovovýrobu.

Poisl uspěl v konkurenci dalších třiapadesáti podnikavců. Do finále se probojovalo pouze dvanáct z nich. Úroveň jednotlivých nápadů se přitom podle pořadatelů rok od roku zvyšuje. „I letos se do finále probojovaly opravdu kvalitně zpracované nápady. Opět převažovaly záměry využívající internet, ale zvýšil se počet soutěžních příspěvků zaměřených na nové služby, výrobky nebo technologie,“ uvedla projektová manažerka Vědeckotechnického parku UP Silvie Polánková s tím, že věří, že většina soutěžících své nápady uskuteční a využije u toho i služeb parku.

Podnikatel v sukních

Celkem třináct projektů soutěžilo ve zvláštní kategorii Podnikatel v sukních, do níž jsou zapojené projekty vytvořené ženami či pro příslušnice něžného pohlaví určené.  Nejvíce zaujal nápad První pomoc živě od Lucie Balarinové, která studuje doktorské studium na Fakultě zdravotnických věd UP.

„Jedná se o výukové zážitkové kurzy první pomoci. Fungují od července loňského roku, nyní jsme tomu dali oficiální značku. Cílovou skupinou jsou sociální pracovníci, úředníci, firmy a zajímá nás zejména vyšší management. Myšlenka vznikla v mých osmnácti letech, kdy jsem se v autobuse ocitla v blízkosti muže s epileptickým záchvatem a nevěděla, co mám dělat. Tehdy jsem se rozhodla, že to chci změnit,“ svěřila se Balarinová.

Soutěž v této kategorii zaštiťuje Olomoucký kraj. „Naším záměrem je podporovat podnikatelského ducha, a to nejen u mladých lidí všeobecně, ale v tomto případě především u žen, budoucích podnikatelek.  Osobně mne velmi těší zájem o tuto kategorii, kdy podnikatelské záměry vytvořené ženami tvoří prakticky jednu čtvrtinu všech hodnocených projektů.  Věřím, že jsme při výběru vítězného projektu zvolili ten, který se jeho autorce podaří přivést k životu,“ vysvětlil náměstek hejtmana Olomouckého kraje Pavel Šoltys.

Středoškolská kategorie

Mezi středoškoláky v konkurenci sedmi projektů porotu nejvíce oslovil záměr Designové popruhy na foťáky od Kristýny Zapletalové a Markéty Žákovské. Studentky druhého ročníku Střední školy designu a módy v Prostějově přišly s nápadem, který by podle nich mohl vyplnit prázdné místo na trhu. „Zatím je to jen nápad, ale jeden popruh jsme vyzkoušely a myslíme si, že by to mohlo fungovat. V obchodech je totiž těžké takové popruhy najít, všude jsou jen obyčejné černé. Soutěž je pro nás každopádně velká zkušenost,“ uvedla Žákovská.

Hlavním partnerem soutěže je Česká spořitelna, která se několik let věnuje podpoře inovací. „Za tu dobu jsme získali zkušenost, že právě univerzity mají velký potenciál pro rozvoj a vznik nových myšlenek. Nicméně cesta od inovativní myšlenky k vlastní realizaci není vůbec jednoduchá. I z tohoto důvodu jsme hrdým partnerem soutěže Podnikavá hlava, kde dochází k propojení akademické a komerční sféry a jsou podporovány iniciativy studentů,“ řeklaJudita Naňková z úseku řízení služeb korporátního bankovnictví.

Vloni soutěž vyhrál student Martin Zavadil s projektem Sledujeme divadlo. Klání se tehdy zúčastnilo rekordních 67 projektů. Celkem již v minulosti Podnikavou hlavou prošlo přes 200 soutěžících, někteří z nich uvedli své nápady do praxe. Podrobné informace o soutěži jsou dostupné na www.podnikavahlava.cz.

Žádné komentáře

Napište komentář