Domů Dění v regionech Zlín hospodař...

Zlín hospodaří s přebytkem. Za něj splácí půjčky a úvěry na investice

0

Téměř ideální investiční klima. Tak popisuje současnou situaci náměstek zlínského primátora odpovědný za ekonomiku Bedřich Landsfeld. „V současné době se vyplácí vzít si úvěr a maximálně investovat. Díky recesi ve stavebnictví získáváme ve veřejných soutěžích ceny, kterou jsou někdy o třicet až čtyřicet procent nižší, než jsou rozpočtované ceny,“ říká Bedřich Landsfeld.

Hlad po stavebních zakázkách, úspora soutěžením a rekordně nízké úrokové sazby tvoří podle něj skvělou příležitost pro investice – i přes to, že novela o veřejných zakázkách městům a obcím často svazuje ruce. Na investice chce letos město Zlín vynaložit podobně jako loni přibližně 350 milionů korun.

Mezi největší akce patří projekty spolufinancované z fondů Evropské unie: rekonstrukce podchodu na náměstí Práce za 68 milionů korun, revitalizace parku Komenského za 66,5 milionu korun a revitalizace spodní části Gahurova prospektu, která si vyžádá náklady asi 20,5 milionu korun.

I přes značné investice město hospodaří s přebytkovým rozpočtem. Ten chce magistrát použít právě k úhradě dříve přijatých půjček a úvěrů. „Snažíme se držet zdravého selského rozumu. Tedy neodmítat jakýkoliv úvěr – to by se nemohlo město rozvíjet, ale současně se nechceme zbytečně výrazně zadlužovat,“ míní náměstek zlínského primátora. Na magistrátu se řídí pravidlem, že pokud by město zastavilo všechny své investice, mělo by schopné splatit veškeré své úvěry do pěti let. „Větší zadlužení už hraničí s rizikem, že by město nemuselo být schopné své dluhy splácet. Ale ve Zlíně jsme s rezervou pod tímto limitem, nijaké významné zadlužení nám nehrozí,“ dodává Landsfeld.

Radnice se také snaží hlídat si úroky a úvěrové zatížení. Loni město přeúvěrovalo své stávající úvěry novým úvěrem, s výhodnější úrokovou sazbou. Z fixní úrokové sazby přešlo na pohyblivou sazbu, kterou stanovuje tzv. PRIBOR, tedy úroková sazba na mezibankovním trhu, a marže banky. To by městu mohlo ušetřit až 14 mil. korun ročně, a to i přes to, že úroková sazba od té doby ještě klesla na současné rekordní minimum.

„Optimální řešení vyžaduje od nás dost predikce, i když věšteckou kouli bohužel nemáme. Finanční otázky tohoto typu konzultujeme s některými bankami, především s Komerční bankou. Pečlivě si hlídáme, jaké máme úrokové zatížení, a na druhé straně se snažíme pracovat i se zúročením volných prostředků na účtu, abychom na tom mohli něco vydělat, a tím si kryli úroky z úvěrů,“ dodává náměstek zlínského primátora Bedřich Landsfeld.

Žádné komentáře

Napište komentář