Domů Dění v regionech Zlín šetří ce...

Zlín šetří centralizovaným nákupem energií

0

Na zlínských úřadech a školách prosvítí a protopí méně peněz, než loni. Už druhým rokem se totiž daří městu šetřit centralizovaným nákupem energií na kladenské energetické burze. Oproti loňské pětimilionové úspoře zaplatí letos Zlín za elektřinu a plyn ještě méně. Město tak uspoří další více než milion korun.

„Stejně jako loni jsme do společného nákupu soustředili vše, co bylo možné centralizovat. Elektřinu tak nakonec nakoupilo vedle statutárního města i čtyřiadvacet mateřských a třináct základních škol, tepelný podnik, Technické služby Zlína nebo třeba Sportovní kluby Zlín. K nákupu zemního plynu se vedle už jmenovaných připojila i Dopravní společnost Zín – Otrokovice a Zoologická zahrada a zámek Zlín – Lešná,“ uvedl náměstek primátora Odřej Běták, podle kterého je požízení energií tímto způsobem vysoce efektivní cestou realizace veřejné zakázky.

Do nákupu elektřiny se podle Bětáka zapojilo čtyřiačtyřicet organizací a společností. Dohromady si jí objednaly přes devět tisíc megawatthodin. Zemní plyn spolu s městem nakoupilo 35 dalších organizací a pořizovaný objem dosáhl téměř dvanácti tisíc megawatthodin. S nákupem se Zlín opět obrátil na Českomoravskou komoditní burzu Kladno, která ve svém elektronickém systému organizuje obchody za přítomnosti všech důležitých dodavatelů energií. Cenu elektřiny na příští rok se v tomto soutěživém prostředí podarilo městu stlačit o dvanáct procent.

Zemní plyn oproti tomu podražil o čtyři procenta. Cenu však ovlivnil obecný trend zdražování plynu v závislosti na vývoji evropského trhu a kurzu koruny. Podle říjnových průzkumů Českého statistického úřadu stoupla meziročně spotřebitelská cena zemního plynu v Česku o více než třináct procent.

Letošní nákup elektřiny a plynu na burze má navíc zlínským úředníkum ušetřit spoustu papírování. „Opakovaný nákup na burzovním trhu snižuje administrativní zátěž celého procesu na několik týdnů. Analýzu roční spotřeby i konkrétních odběrných míst jsme nechali zpracovat už loni. Veškerá příprava se tak omezila jen na aktualizaci loňských údajů a ihned poté jsme mohli přistoupit k nákupu,“ ocenil rychlost nákupu vedoucí odboru vnitřní správy zlínského magistrátu Jiří Jelínek.