Domů Dění v regionech Zlínský kraj ...

Zlínský kraj si vyjednává peníze z evropských fondů

0

O množství peněz, které připadnou Zlínskému kraji v plánovacím období 2014 – 2020 vedení kraje neustále jedná s vládou i ostatními českými hejtmany. Chce prosadit rovnoměrnější rozdělení dotací mezi jednotlivé kraje a navýšit množství peněz, které tak na Zlínsko z Evropské unie přitečou.

„Předseda vlády CŘ byl osloven v souvislosti s problematikou přípravy České republiky na čerpání finančních prostředků kohezní politiky v programovém období 2014 – 2020, konkrétně s tématikou řešení pravidel spojených s využitím Evropských strukturálních a investičních fondů (ESI) v rámci takzvané územní dimenze,“ uvedla krajská radní Taťána Valentová Nersesjan.

Hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák a jeho protějšky z ostatních krajů se obávají nerovnoměrného rozdělování peněz. „Hejtman upozornil premiéra, že rozdělení krajů na dvě kategorie se mu jeví z dlouhodobého rozvoje České republiky jako zcela nevhodné. Navíc toto dělení není doloženo žádnou relevantní studií,“ doplnila Nersesjan.

Podle ní by toto rozdělení mohlo vést k tomu, že některé kraje budou v plánování svého rozvoje limitované. Projednat toto téma chce s ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou. „Zlínský kraj dělá a bude dělat maximum pro to, aby pro své území dosáhl adekvátních garantovaných prostředků. Za situace jaká je nyní, nemáme nejen v rámci sociálních služeb možnost plánovat další rozvoj kraje a naprosto nedochází k avizovanému stírání disparit mezi jednotlivými kraji,“ vysvětlila Nersesjan.

Na úterním jednání s ministryní Jourovou nebude chybět také vedoucí Odboru strategického rozvoje kraje Krajského úřadu Zlínského kraje Milan Filip a ředitel Úřadu Regionální rady regionu soudržnosti Střední Morava Ivan Matulík. „Evropské fondy by měly být určeny k vyrovnání rozdílů mezi kraji. V úterý budeme vyjednávat územní dimenzi, tedy prostředky garantované pro naše území, a také se budeme snažit o prosazení rozhodovacích pravomocí krajů při směřování evropských prostředků,“ předeslala krajská radní Valentová Nersesjan.

Žádné komentáře

Napište komentář