Domů Dění v regionech Znojmu hrozí ...

Znojmu hrozí finanční kolaps, město zvažuje i zrušení Vinobraní

Znojmo se podle vedení města ocitlo na kraji finanční pasti. Starosta Zbyšek Kaššai se obává, že je ohrožen chod města, škol i školek, rušit se možná bude také tradiční Vinobraní. „Kvůli nezodpovědnému hospodaření bývalého vedení města je dnes Znojmo velmi blízko finančnímu kolapsu,“ tvrdí Kaššai.

Znojmo – Podle předběžných údajů ze znojemské radnice vzrostlo v roce 2010 zadlužení města na dvojnásobek. „Zatímco v roce 2009 byla zadluženost Znojma přepočtená na jednoho obyvatele 12 tisíc korun, v roce 2010 to už bylo 24 tisíc korun,“ uvedl Kaššai. Dluh města se tak podle něj blíží čtyřem stům miliónům korun.

„Při počtu 35 tisíc obyvatel ta čísla nesedí. Je to nesmysl, silná slova, která nepřispívají k dobré atmosféře ve městě,“ oponuje bývalý starosta města Petr Nezveda. Podle něj jeho tým přebíral v roce 2006 rozpočet s téměř 300milionovým dluhem. „Teď se říká, že jsme město zadlužili my. Je to zbytečné strašení lidí,“ dodává s tím, že rušit vinobraní by podle něj bylo nesmysl. „Vinobraní bylo většinou ziskové. Nechápu, proč by se mělo rušit, když může do rozpočtu přinést peníze,“ tvrdí.

Současný starosta Kaššai však vidí věci jinak. „Období 2006 až 2010 je stále některými občany hodnoceno jako velice úspěšné. Bohužel za toto v uvozovkách úspěšné období teď město zaplatí tvrdou daň,“ míní starosta. Na nákladný život bývalého vedení města tak bude podle něj v následujících dvou letech doplácet každý občan Znojma.

Bývalý starosta: je to strašení lidí

Na vině je podle Kaššaie nezodpovědná rozpočtová politika předcházejícího vedení, které nereagovalo na návrhy finančního odboru snížit v době krize výdaje města o 30 procent a dál investovalo. „Bez dotací z Evropské unie se například pustilo do nákladné rekonstrukce Komenského náměstí, opravy Radniční pasáže či opravy hradebního valu v dolní části městského parku. Na žádnou z těchto staveb ani na další realizované stavby nemělo dostatek vlastních zdrojů, a tak si na ně čím dál více půjčovalo. Předražené zakázky a podcenění úvěrového rizika způsobilo výrazné zhoršení kredibility města a jeho nižší vyjednávací sílu, čímž se Znojmo začalo dostávat do finanční pasti,“ tvrdí Kaššai.

Z analýzy dluhové služby tak vyplývá, že ve srovnání s obdobně velkou Třebíčí je na tom Znojmo v současné době asi dvaadvacetinásobně hůř. Ve srovnání s rokem 2009 se jedná o nárůst ve výši 76 procent. „Pokud bychom razantně nezasáhli, město by během šest měsíců čekal finanční kolaps,“ podotýká Kaššai.

V první fázi přípravy rozpočtu na rok 2011 vedení města vyškrtlo všechny zbytné investice a snížilo výdaje o 600 miliónů korun. Znojmo však ještě musí snížit své výdaje o dalších 122 miliónů. „Problém je, že v tuto chvíli už není kde škrtat, a tak mohou na řadu přijít zatím nedotknutelné položky, jako jsou peníze na školy, školky či dotace na přístrojové vybavení znojemské nemocnice. V úvahu dokonce připadá i zrušení tradičního vinobraní,“ dodal znojemský starosta

„Škrtání patří ke každému sestavování rozpočtu, my jsme tyto kroky museli dělat také,“ kontruje bývalý starosta Nezveda. Jednání současného starosty označuje za politický boj. „Pan starosta ještě zcela nepochopil, že volební kampaň už skončila. Nové vedení radnice si chce zřejmě dopředu něco ospravedlnit a chystá si tak půdu pro další kroky,“ míní Nezveda.

Tři čtvrtiny z dlužné částky by město mělo zaplatit v následujících 11 měsících, stabilizovaný rozpočet by měl podle starosty Kaššaie být připraven do konce února.