Domů Dění v regionech Zubří: Teplár...

Zubří: Teplárna inkasovala. Lidé se však neohřáli

Začátek září se stal nepříjemným pro více než tisícovku obyvatel města Zubří na Vsetínsku. Na deset dní se ocitli bez tepla a teplé vody. A to i přesto, že faktury platili.

ZUBŘÍ – Může za to více než milionový dluh společnosti Teplo Zubří vůči Severomoravské plynárenské. „Dodávky zemního plynu jsme přerušili kvůli dlouhodobě narůstajícímu dluhu a nedodržování splátkových kalendářů. S ohledem na neplnění uzavřených dohod a výši dluhu se pro nás firma Teplo Zubří stala rizikovým odběratelem,“ vysvětlila regionální mluvčí společnosti RWE Linda Ešková.

Zastavení dodávky plynu se nejvíce dotklo obyvatel sídliště, bez tepla a teplé vody se ocitla také místní mateřská škola. „Protože hrozilo, že nám hygiena školku, jíž jsme zřizovatelem, zavře, podali jsme pro ohrožení tohoto zařízení trestní oznámení na neznámého pachatele,“ uvedl starosta Zubří Lubomír Vaculín.

Radnice podle něj nabídla společnosti Teplo Zubří pomoc, ta ji ale zatím nevyužila. Jiné páky prý město nemá. „Jde o soukromou společnost, jakkoliv vstupovat do tohoto problému není potřeba a ani to není možné. Samozřejmě se ale nebudeme bránit případným jednáním jak situaci řešit,“ dodal Vaculín.

Také podle tiskového mluvčího Teplárenského sdružení Pavla Kauffmana nemají města zásobovaná soukromými teplárnami mnoho možností jak v takovýchto situacích postupovat. „Zvláště v případech jako je tento, kdy teplárna nedodržovala splátkový kalendář a dále neplatila, ani nepožádala město o pomoc. Jedinou pákou, kterou lze na podobné případy použít, je obrátit se na Energetický regulační úřad, který může teplárně v krajním případě odebrat licenci pro nedodržení podmínek smlouvy o dodávce tepla,“ uvedl Kauffman.

Dodávka zemního plynu byla do Zubří obnovena po deseti dnech. Dlužnou částku zatím uhradili odběratelé, tedy především bytové družstvo, které má 56procentní odběr tepla. „Dostali jsme se tím do debetu. Čekáme na výsledky jednání s firmami, které by za Teplo Zubří převzaly všechny závazky. Doufáme, že brzy bude jasno, protože nás tlačí další pohledávky plynařů a družstvo nebude mít na to, aby zaplatilo,“ řekl předseda Bytového družstva Zubří Jiří Hübscher.

Dohoda, kterou uzavřeli zástupci Severomoravské plynárenské a Tepla Zubří přitom obsahuje upozornění, že pokud nebude kalendář plateb dodržován, může opět dojít k přerušení dodávky.