Domů Dění v regionech Automatizovan...

Automatizované parkovací domy zatím města nechtějí

Na propagačním obrázku firmy budující automatizované parkovací domy, je zachycená blonďatá křehká kráska stojící před svým autem. Zmáčkne několik tlačítek a její vůz zmizí uvnitř budovy

. Automatizovaný systém auto zaparkuje na volné místo uvnitř. Až se za několik hodin vrátí, zmáčkne jiná tlačítka a její auto se objeví u výjezdu parkovacího domu. To není popis ze sci-fi filmu, ale automatizovaného parkovacího domu v Ostravě-Svinově. Funguje už pět let.

Podobných domů v Česku příliš není. Jejich pořizovací náklady jsou totiž vyšší než běžné parkovací budovy. Propagátoři ale věří, že tento systém má budoucnost. Zejména ve městech, kde je kvůli autům stále méně místa. Díky systému skládání aut nad sebou, totiž budova potřebuje o padesát procent méně než klasický dům.

Jedním z mála měst na Moravě, které uvažuje o stavbě automatizovaného parkovacího domu, je Frýdek-Místek. Vedení města má v ruce zatím pouze studii. O stavbě ale zatím zastupitelé nerozhodli. „V příštím roce se určitě stavět nezačne. Zavazovat se k takové investici na konci volebního období je nesmysl,“ uvedla mluvčí frýdecko-místeckého magistrátu Jana Matějíková.

Podle Davida Kotajného z firmy KOMA-Ložiska, která automatizované domy provozuje, ale města nemusí platit všechny náklady.

„Jsme na začátku prosazování myšlenky PPP. Jednáme s řadou měst jako například Ostrava, Brno, Kladno, Praha a začínáme je teprve na naši myšlenku lámat. Rozhodnutí je nyní odkládáno až na období po volbách,“ potvrdil Kotajný.

Zatím firma může ukazovat zástupcům měst, jak funguje jejich pilotní kruhový parkovací dům pro 108 aut v Ostravě-Svinově. Firma do jeho stavby musela investovat šedesát milionů korun. Podle Kotajného se denní náklad na jedno auto pohybuje kolem 20 až 30 korun. Nejen, že se do budovy vleze mnohem více aut, protože jsou „naskládaná“ v boxech nad sebou, ale nepotřebují také obsluhu. Jediným provozním nákladem je platba elektřiny.

Kde uvažují o stavbě parkovacího domu?

Brno – Panenská, před Janáčkovým divadlem.

Frýdek-Místek – mají zpracovanou studii. Chtějí automatizovaný parkovací dům.

Šumperk – probíhá výběrové řízení na projekt

Znojmo – původně měla stavět na vlastní náklady firma .A.S.A. Antimonopolní úřad smlouvu zrušil. Město bude stavět dům samo.

Opava – plánují dva další domy – na největším sídlišti a u úředního areálu

Jihlava – hledá investora formou koncese (PPP)

Prostějov – záměr projednají na podzim

Uherské Hradiště – chtěli stavět parkovací dům u aqvaparku. Projekt zastavili.

Olomouc – chtěli stavět v Hynaisově ulici. Nedohodli se s vlastníkem

Žádné komentáře

Napište komentář