Domů Dění v regionech Bárta hledá ú...

Bárta hledá úspory jinde. Bohumínský most chce nechat dostavět

Ministr dopravy Vít Bárta zmírňuje svoji rétoriku. Zastavených dopravních staveb na Ostravsku nemusí být nakonec tolik, kolik avizoval. Nyní prověřuje, zda by mohl nechat dělníky pracovat alespoň na silničním mostě, který propojí Bohumín s Karvinou.

Most propojující Bohumín s Karvinou, propojení dálnic v Ostravě, silnice mezi Opavou a Ostravou. Na těchto místech teď mají podle nového ministra dopravy Víta Bárty dělníci odložit lopaty a zastavit bagry. Stavby za pět miliard se totiž až do odvolání mají zakonzervovat. Takové rozhodnutí pobouřilo místní politiky i organizace. Přestože z pondělního jednání nepřijeli příliš optimističtí, nakonec to vypadá, že ministra jejich argumenty obměkčily alespoň v jednom případě: rozestavěném mostě v Bohumíně. „Stydím se za řadu svých předchůdců, kteří s přílišnou velkorysostí, ukvapeností a populismem rozestavěli a naslibovali více, než je schopná Česká republika naplnit. Učiním maximum pro to, abychom našli dodatečné úspory, které by umožnily alespoň dostavbu mostu v Bohumíně. Příští pátek jedu na snídani se starostou Petrem Víchou a hejmanem Jaroslavem Palasem. Pevně doufám, že se tam už budeme bavit o konkrétních krocích, kterých jsme dosáhli,“ konstatoval v pátek v Brně ministr dopravy Vít Bárta. Podle techniků však nejistota stavbu ještě více prodražuje. „Stále na mostě pracujeme. Jakékoli práce si však musíme nechat schvalovat. Spodní část mostu je už postavená celá. Ocelová konstrukce je ze šedesáti procent. Původní plán byl dostavět most v červenci, srpnu příštího roku,“ přibližuje aktuální stav stavbyvedoucí Martin Mohler ze společnosti Firesta. Sever Moravy a Slezsko byl z pohledu státních škrtů postižen nejvíce. Podle zástupců Moravskoslezského kraje to je také proto, že jejich region nemá zastoupení na výzmnaných postech. „Tato opatření považujeme za nesystémová, neekonomická, směřující proti snahám o zlepšení nepříznivého stavu ovzduší v Ostravě a v dalších městech regionu. Naopak, žádáme o revizi rozhodnutí. Vyzýváme k podpoře dopravních staveb v regionu,“ podtrhl náměstek ostravského primátora Vojtěch Mynář. Politici se teď budou snažit ovlivnit alespoň své poslance. Věří, že pro obnovení stavebního ruchu budou hlasovat všichni bez ohledu na politickou příslušnost.

„Moravskoslezský kraj bude přizván k jednání o rozpočtu Státního fondu dopravní infrastruktury pro příští rok a další léta,“ shrnul alespoň jeden z kladných příslibů náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Čtěte také: Úředníci v Praze si stále myslí, že Ostravané žijí na Sibiři Které stavby silnic se na Moravě zastaví?

Stavby v plném proudu

1/ 11 Mokré Lazce – hranice okresů Opava a Ostrava

Cena: 3, 6 miliardy korun

Původní termín dokončení: 2012

Skřečoň – Bohumín, obchvat, most

Cena: 0,8 miliardy

Původní termín dokončení: 2011

Ostrava – prodloužená Místecká II. (propojení dálnic D47 a R 56 a středu Ostravy)

Cena: 0,8 miliardy

Původní termín dokončení: 2013

Stavby před startem

I/49 Malenovice – Otrokovice

Cena: 0,5 miliardy korun

Původní termín dokončení: 2012

Ostrava Prodloužená Rudná

Cena: 2,6 miliardy

Původní termín dokončení: 2014

Hulín – Fryšták

Cena: 5,9 miliardy

Původní termín dokončení: 2011

Stavby v zárodku

R 48 Frýdek-Místek, obchvat

Cena: 3,7 miliardy korun

Původní termín dokončení: 2014

Žádné komentáře

Napište komentář