Domů Dění v regionech Bezpečná dopr...

Bezpečná dopravní infrastruktura Jihomoravského kraje: Je co dohánět

Bezpečnost v dopravě je aktuálním problémem, který řeší odborníci ze státní sféry i samosprávy. Městům chybí obchvaty, silnice jsou ve špatném stavu. V České republice je navíc až 50 % silniční sítě nevyhovující z hlediska drsnosti povrchu.

Možností jak bezpečnost zvýšit je více a kvalitnější dopravní infrastruktura patří mezi ty nejdůležitější.

Nejen tato témata se stala předmětem pracovní snídaně „Bezpečná dopravní infrastruktura Jihomoravského kraje“, kterou uspořádala společnost Magnus Regio, vydavatel Moravského hospodářství. Záštitu nad ní převzalo Ministerstvo dopravy ČR, hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek a primátor města Brna Roman Onderka.

„Hustota silniční dopravy roste a s tím souvisejí i vyšší rizika. Otázkou je, zda máme v České republice bezpečný dopravní prostor. Všichni z praxe mi jistě dají za pravdu, že máme velké rezervy a je co dohánět,“ uvedl na dnešní business snídani ředitel služby dopravní policie ČR plk. Leoš Tržil.

V roce 2011 Policie ČR na území Jihomoravského kraje šetřila 5 941 nehod, při kterých bylo usmrceno 67 lidí, 323 osob bylo těžce zraněno a 2 444 bylo zraněno lehce. Oproti roku 2010 se tak sice snížil o 3 počet usmrcených, ale bohužel bylo při nehodách těžce zraněno o 43 lidí více než loni. Způsobená hmotná škoda na místě nehody podle odhadu dopravní policie dosáhla v roce 2011 celkem 357,6 milionů korun. Podle Policie ČR je možné ovlivňovat situaci v silničním provozu pomocí prevence a represe vůči účastníkům silničního provozu, zlepšováním stavu pozemních komunikací a modernizací dopravních prostředků.

„Na bezpečnost má podstatný vliv infrastruktura – její rozsah, úroveň, technická vyspělost, kvalita – to jsou parametry, které se snažíme v našem kraji na komunikacích druhé a třetí třídy, které Jihomoravský kraj vlastní, řadu let zlepšovat. Je však potřeba se i společně dohodnout, zabrat a dokázat posunout tyto snahy dopředu,“ řekl vedoucí odboru dopravy Jihomoravského kraje Rostislav Snovický. Cílem Jihomoravského kraje je podporovat nadále diskuzi, jak stávající situaci zlepšit tak, aby v kraji bylo méně nehod, a tedy i méně následků z nich plynoucích.

Pracovní snídaně se zúčastnili zástupci krajského úřadu, Správy železniční dopravní cesty, Ředitelství silnic a dálnic, Policie ČR, Státního fondu dopravní infrastruktury, Centra dopravního výzkumu a starostové měst a obcí, kteří se shodli, že je třeba nadále přijímat opatření ke zvýšení bezpečnosti na silnicích i železnici.