Domů Doprava Ministři dopr...

Ministři dopravy debatovali o vysokorychlostní železnici v zemích Visegrádské čtyřky

0

Lepší výběr mýtného, další financování dopravních staveb a vysokorychlostní tratě propojující Polsko, Česko, Slovensko a Maďarsko. Na tato témata vedli diskuzi ministři dopravy a zástupci Visegrádské čtyřky v Bratislavě.

 

Stavbu vysokorychlostní železnice podpořil na jednání ministr dopravy Vladimír Kremlík, který za Českou republiku podepsal společné memorandum. „Problematika vysokorychlostních tratí je i pro mě v České republice prioritou. Náklady a přínosy nového spojení mezi Varšavou, Katowicemi, Ostravou, Brnem, Bratislavou a Budapeští ověří studie proveditelnosti, která bude počítat se zapojením příspěvků z evropských fondů,“ řekl po jednání ministr dopravy Vladimír Kremlík. Studii proveditelnosti zadává maďarské strana a bude vycházet z již vykonaných či běžících prací ve zbývajících třech státech.

 

Ministři dopravy se také jednotně vyslovili nesouhlas proti krácení peněz na silniční infrastrukturu v příštím rozpočtovém období Evropské unie na příští sedmileté rozpočtové období EU, tedy na roky 2021 až 2027. „Budeme bojovat za to, abychom dostali peníze alespoň na úrovni současného období,“ řekl slovenský ministr dopravy Arpád Érsek.

 

Ten také požaduje společný postup evropských zemí pro urychlení přeshraničního vymáhání pokut za nezaplacené poplatky za použití dálnic. V rámci Evropské unie bude proto zaktualizovaný předpis, podle kterého bude možné tyto údaje získat ze zahraničních registrů vozidel. V současnosti to možné není a státy nejsou schopny získat potřebné údaje o provozovatelích vozidel registrovaných v zahraničí.