Domů Dění v regionech Modernizace v...

Modernizace vlaků: regionální operační programy jsou připravené

Regiony potřebují modernější vlaky. Heslo Evropské unie se snaží naplnit jednotlivé regionální operační programy.

Morava – Uvolníme peníze na modernizaci regionálních vlaků. Každý ale s jinými podmínkami. Takový je vzkaz vedení jednotlivých regionálních rad na Moravě. Nejvíce peněz uvolní Regionální rada Moravskoslezsko. Střední Morava zatím vyčkává, než řekne přesnou cifru.

Peníze získají většinou České dráhy, protože ty budou splňovat podmínku o závazku veřejné služby. Všechny kraje na Moravě totiž s Drahami počítají.

Vedení drah aktivitu regionálních rad vítá. „Vozový park je dlouhodobě podfinancován. Odhadujeme, že je to více než sto miliard korun. Průměrné stáří vlaků je sedmadvacet let,“ říká náměstek generálního ředitele Českých drah pro osobní dopravu Antonín Blažek.

Na severní Moravě vypíšou výzvu 11. ledna 2010 „Příjem projektů bude ukončen 8. dubna 2010,“ upozornil mluvčí ROP Moravskoslezsko Michal Sobek. Rada uvolní 660 milionů korun. Tedy všechny peníze, které v kapitole modernizace vlaků jsou. Podobně už rada letos rozdělila 250 milionů korun na modernizaci autobusů. Kvůli zájmu akci zopakuje. Balík peněz uvolní ve stejném termínu jako výzvu na vlaky. Do konce roku 2013 pak už žádné podobné výzvy nevypíše.

Regionální rada Jihovýchod pro kraje Vysočina a Jihomoravský zase podobnou vypíše výzvu koncem letošního roku. „Alokace bude ve výši 240 milionů korun. Opakování výzvy neplánujeme,“ říká mluvčí regionální rady Jihovýchod Milena Marešová. Žadatelé můžou získat čtyřiceti až šedesát procent výdajů.

Jihovýchod zatím také žádné peníze na modernizaci vlaků neuvolnil. Zkušenosti má ale podobně jako na severu Moravy. Na konci září skončila výzva na nákup ekologických autobusů v hromadné dopravě, o kterou mají dopravci obrovský zájem.

Regionální operační program Střední Morava chce podpořit obnovu vozového parku v polovině příštího roku. Pro žadatele ale zatím nemají odpověď na to, kolik peněz si mezi sebou rozdělí.

Než se České dráhy pustí do rekonstrukce regionálních vlaků, zmodernizují alespoň část rychlíků. „Probíhá také výběrové řízení na nákup stovky používaných, nicméně moderně vybavených rychlíkových vozů ze zahraničí,“ upozornil mluvčí Českých drah Petr Šťáhlavský.

Výzvy na modernizaci vlaků

ROP Jihovýchod – Výzvu vypíše na konci tohoto roku – Uvolní 240 milionů korun

ROP Moravskoslezsko – Výzvu vypíše 11. ledna 2010. – Žádosti bude přijímat do 8. dubna 2010 – Uvolní 660 milionů korun

ROP Střední Morava – Výzvu vypíše v polovině příštího roku – Zatím neví, kolik peněz uvolní

Výše podpory je 40 – 60 procent nákladů