Domů Dění v regionech Nové nádraží ...

Nové nádraží v Brně se nezačne stavět ani do roku 2013

Dvacetimiliardový sen o novém nádraží v Brně utrpěl další ránu. A tentokrát asi nejsilnější ze všech. Na stavbu nebudou peníze ani do roku 2013. Přitom mělo nádraží v jižní poloze podle původních plánů stát už za pět let.

Brno – „V žádném případě.“ Tak zní odpověď nového ministra dopravy Víta Bárty na otázku, zda se stihne brněnské nádraží postavit do roku 2015. Tedy podle původního plánu. Primátor Brna i bývalý ministr tento termín původně tlačili proto, že chtěli využít štědrého balíku evropských peněz, který je v Operačním programu Doprava pro brněnské nádraží vyčleněno. Přesně: 7,3 miliardy korun. Ty teď poputují na jiné projekty.

„Jednoznačně nemůže být řeč o tom, že bychom takto zásadní investici v hodnotě dvaceti miliard korun byli schopní realizovat. Jsem rád, že budeme vážně diskutovat, aby se tento projekt stal prioritním v dalším období čerpání evropských peněz,“ prohlásil ministr dopravy Vít Bárta na návštěvě v Brně.

Brno tak bude stále pracovat na tom, aby dostalo územní rozhodnutí, které je nutnou podmínkou pro stavební rozhodnutí. „Dohodli jsme se, že další rozhodnutí padne až na jaře příštího roku, pokud Brno získá územní rozhodnutí. Tehdy se rozhodne, kdy tento projekt a za jakých podmínek je možné realizovat,“ uvedl primátor Brna Roman Onderka.

Už jednou přitom Brno územní rozhodnutí mělo v rukou. To ale na konci roku 2008 zrušil soud. Nové rozhodnutí dostala Správa železniční dopravní cesty na stůl před měsícem. Proti tomu se ale nespokojení občané a nevládní organizace opět odvolali.

O problémech s financováním informoval už na konci loňského roku i měsíčník Moravské hospodářství. Tehdy ale zástupci státního podniku Správa železniční dopravní cesty nepřipouštěly jakékoli změny plánu.