Domů Dění v regionech R43: Ústavní ...

R43: Ústavní stížnost podá Brno i Jihomoravský kraj

Místo stavebních strojů stížnosti až na stole Ústavního soudu. Tak vypadá situace kolem plánové výstavby rychlostní silnice R43.

Brněnští radní už o tom, že podají ústavní stížnost na květnové rozhodnutí Nejvyššího správního soudu, rozhodli. Jihomoravský kraj stížnost ještě zvažuje.

„Prověřujeme, jestli jsme oprávnění podat ústavní stížnost ve věci, která byla rozhodována mezi občany města Brna jako žalobci a městem Brnem jako žalovaným,“ uvedla vedoucí územního plánování Eva Hamrlová.

Senát Nejvyššího správního soudu zrušil na konci května část brněnského územního plánu, která obsahovala spornou trasu R43 přes městskou část Bystrc. Podle soudu totiž neměl oporu v nadřazeném územním plánu. Městu ani kraji se ale nelíbí údajné retroaktivní uplatňování zákonů. „Rozhodnutí Nejvyššího správního soudu se tak velmi pravděpodobně dostává do rozporu s pricipem právní jistoty, která vyplývá z ústavy,“ míní Hamrlová.

Diskuze o konečné podobě R43 vyvolá řadu let spory. Podle odborníků je přitom propojení mezi severní částí kraje a Brnem nezbytné. Současná silnice I/43 totiž už kapacitně nevyhovuje a je místem častých dopravních nehod.