Domů Dění v regionech Rakušané šetř...

Rakušané šetří. Do Mikulova možná povede jen silnice.

Pochybnosti o podobě a termínu dokončení dálnice z Brna do Vídně neprovází už jen moravskou stranu. Rakouská vláda se totiž rozhodla šetřit, a tak by poslední, více než třicet kilometrů dlouhá část rakouské A5 před Mikulovem nemusela končit jako dálnice, ale pouze jako dvoupruhová silnice.

„Kvůli sníženým příjmům z mýtného, které jsou důsledkem ekonomické krize, je nutné přehodnotit všechny výstavby komunikací, které provádíme, včetně dálnice A5. A to jak z hlediska technického, tak z hlediska termínů dokončení,“ připustil Christoph Pollinger, ze státní společnosti ASFINAG, která provozuje rakouskou dálniční síť.

Jak bude rakouská dálnice do Mikulova nakonec vypadat nebo kdy bude dokončena tak zatím není jasné. „Analýzy právě probíhají, výsledky budou jasné až na podzim,“ uvedl tiskový mluvčí rakouského ministerstva dopravy Walter Fleißner.

Žádné potvrzené informace tak nemá ani české Ředitelství silnic a dálnic, ani Jihomoravský kraj. Při poslední schůzce jihomoravských a dolnorakouských představitelů na konci června přitom dolnorakouský poslanec Karl Wilfing připustil, že rakouská vláda sice uvažuje o úsporných opatřeních na různých místech, v případě A5 však podle něj výkupy pozemků úspěšně pokračují a na trase byl na několika místech zahájen archeologický průzkum. „Vše směřuje k tomu, aby projekt pokračoval a předpokládám, že na jaře začnou stavební práce na posledním úseku A5,“ dodal Wilfing.

Kdy se začne stavět na české straně naopak není jasné vůbec. Zahájení výstavby bude záležet nejen na politickém rozhodnutí nové vlády a výši přidělených peněz, ale také na vydání potřebných stavebních povolení. Ředitelství silnic a dálnic teď čeká na vydání územních rozhodnutí na prvním úseku Pohořelice – Ivaň a posledním úseku Perná – státní hranice.

Přitom pokud rakouská dálnice A5 povede do Mikulova ještě před dobudováním české čtyřpruhové R52, hrozí dopravní kolaps. „O následcích, které zejména s ohledem na bezpečnost provozu může taková situace přinést, raději ve světle tragického začátku letní turistické sezóny na českých silnicích ani nespekulujeme,“ uvedla Nina Ledvinová z Ředitelství silnic a dálnic.