Domů Dění v regionech Starostové po...

Starostové podepisují memorandum proti kamionům

Narůstající počet kamionů v obcích nedaleko dálnic začíná být podle některých starostů neúnosný. Proto se rozhodli podepsat memorandum, které prosazuje Dopravní federace. Cílem je přesvědčit novou vládu, aby rozšířila platbu mýtného na silnice druhých a třetích tříd.

Pod znění memoranda se zatím podepsalo pouze sedmnáct starostů a starostek. Dopravní federace očekává další podpisy. Obce totiž stále silněji upozorňují na to, že kvůli placení mýtného na dálnicích si někteří dopravci zkracují cestu po krajských a okresních silnicích. Z červnového průzkumu Moravského hospodářství vyplynulo, že většina obcí zaznamenala až třicetiprocentní nárůst kamionové dopravy.

Pod co se můžete podepsat:

  • Rozšíření mýtného na silnice II. a III. tříd.
  • Udělení výjimky z platby mýtného dopravním prostředkům sloužícím k hromadné přepravě osob.
  • Postupné navyšování a upravování mýtného tak, aby přispívaly jako motivační prvek k přesunu části přeprav nejen mimo obce, ale také na ekologičtější způsoby dopravy (železnice, využívání kombinovaných dopravních systémů).
  • Reinvestování výnosy z mýtného podle předem jasného klíče tak, aby přispívaly k dalšímu snižování zátěže společnosti nákladní silniční dopravou.

Více informací na www.dorpavnifederace.cz . Pokud chcete iniciativu podpořit, pište: info@dopravnifederace.cz