Domů Dění v regionech Už i v Ostrav...

Už i v Ostravě si mohou řidiči odmazat trestné body

Ostrava – Moravskoslezská metropole je třetím místem v České republice a prvním na Moravě, kde si silniční hříšníci mohou připsat ztracené body. Unikátní polygon v areálu firmy Libros v Ostravě-Přívozu prochází zkušebním provozem, na ostro zde dopravní kurzy začnou v listopadu.

„Řidič, který projde tímto kurzem, získá zpět tři body. Čeká ho jednodenní kurz, trvající sedm a půl hodiny. Tři hodiny obecné teorie, kde si osvěží dopravní předpisy, protože mnozí hříšníci mají řidičák už desítky let a legislativa se mezitím výrazně změnila. Pak jde na tři hodiny na praktické jízdy na kluzné ploše. Zbývající čas věnujeme analýze chování řidiče v krizových situacích a případným dalším otázkám,“ říká ředitel Centra bezpečné jízdy Libros Ostrava Dalimil Frič.

Podle odborníků je nejlépe projít „kurzem smyku“ ve vlastním voze, aby si řidiči mohl bezpečně osvojit právě svoji techniku. Na polygon najíždí postupně v rychlosti 30, 60 a 70 kilometrů za hodinu. Smykový mechanismus poté uhne se zadní nápravou různou intenzitou doleva nebo doprava. Řidič ovšem dopředu neví, jak a reaguje až na konkrétní situaci. Poté se musí vyhnout třem překážkách v podobě vodních stěn. Počítač, který zařízení řídí, někdy také s deskou nepohne vůbec, aby „poškádlil“ řidičovy nervy. Kurz přijde na pět a půl tisíce korun bez DPH a úspěšný absolvent dostane osvědčení pro svůj místní dopravní odbor. Ten pak trestné body z karty řidiče odepíše.

Podle platné legislativy mohou řidiči usilovat o smazání maximálně tří trestných bodů za rok. Na svém kontě jich však žadatel nesmí mít více než deset. A nesmí mít těžké přestupky, trestané šesti body a více.

„Centrum bezpečné jízdy vzniklo ve spolupráci s městem Ostrava. Jeho hlavní náplní tak bude především zvyšování jezdeckých schopností řidičů jednotek Integrovaného záchranného systému. Polygon tak budou využívat hasiči, záchranné služby, policisté, záchranáři, vojáci a také řidiči Dopravního podniku,“ shrnuje majitel společnosti Libros Ostrava Libor Václavík.

„Jsem přesvědčený, že takovýmto výcvikem by neměli procházet jen profesionálové nebo řidiči, kteří potřebují získat zpět trestné body. Výcvikem na kluzné ploše by totiž měl projít už každý adept na získání řidičáku a to minimálně jednu hodinu. Začínající řidič by tak získal zkušenosti, které nikde jinde kontrolovanou a proto bezpečnou formou získat nemůže,“ tvrdí vedoucí ostravského policejního Dálničního oddělení Jiří Pátra.