Domů Dění v regionech V Jihlavě bud...

V Jihlavě bude další moderně řízená křižovatka

Radní Jihlavy vypsali výběrové řízení na modernizaci světelné křižovatky u autobusového nádraží. „Křižovatka bude mít výrazně vyšší propustnost. Systém automaticky vyhodnocuje množství vozidel a upravuje časy průjezdů v jednotlivých směrech,“ uvedl náměstek primátora pro oblast dopravy Josef Kodet.

Stejný systém řízení je zatím pouze na jedné z dvanácti světelných křižovatek v Jihlavě u City parku, do budoucna se tak upraví i další frekventované křižovatky.

Rekonstrukce bude zahrnovat výměnu stožárů, světel a kabelů a uložení indukčních smyček do vozovky, které snímají průjezd vozidel. Nový systém má levnější provoz – využívá výkonnější, ale úspornější svítidla a automaticky upravuje jejich výkon – v čase západu slunce se sníží svítivost asi o 30%, semafory tak neoslňují řidiče, při východu slunce se svítivost opět zvýší.

Podle projektu bude cena modernizace necelé čtyři miliony korun, z výběrového řízení ale obvykle vzejde nižší částka. Modernizace proběhne v letních měsících, kdy je hustota provozu ve městě nižší, ve špičkách bude dopravu řídit policie.

Další potřebnou celkovou rekonstrukci v nadcházejících letech si bude vyžadovat křižovatka ulic Jiráskova, Tolstého a 17. listopadu. Dále se připravuje úplně nová světelná křižovatky ulice Fritzova a Třídy Legionářů, která bude vybudována v rámci nového dopravního městského terminálu – městského vlakového nádraží a autobusové nádraží.