Domů Dění v regionech Ve Velkých Pa...

Ve Velkých Pavlovicích mají prádelnu, ve Velké Bíteši čekají na nájemce

Logistická centra – Zájem o logistická centra v době hospodářské recese poklesl, v prvním čtvrtletí roku 2010 opět mírně stoupá. Ačkoli se firmy do stavby nových objektů příliš nehrnou, na Moravě několik nových center vzniklo nebo v nejbližší době vznikne.

Jedním z nich je nová průmyslová zóna ve Velkých Pavlovicích, kde se usídlila dánská textilka Berendsen Textil Servis. Již v roce 2008 pověřila firma Berendsen poradenskou společnost v oblasti realit, aby pro ni v Česku našla vhodné místo, kde by bylo možné průmyslový provoz zahájit. „Naším úkolem bylo identifikovat pro společnost nejvhodnější lokalitu, aktivně řídit vyhledávání vhodných pozemků, zajišťovat prohlídky a jednání s vlastníky a úřady,“ uvedl konzultant oddělení průmyslových nemovitostí společnosti Jones Lang LaSalle Miroslav Kotek.

Po roce hledání padla volba na pozemky u Velkých Pavlovic, kde pak po osmi měsících vyrostla moderní průmyslová prádelna a logistické centrum. „Od března 2010 zahájila tato průmyslová velkokapacitní prádelna ostrý provoz. Stamilionová investice společnosti Berendsen přináší do regionu a města Velkých Pavlovic důležitá nová pracovní místa, což je v čase rekordní nezaměstnanosti jistě vítáno,“ doplnil Kotek.

V celorepublikovém měřítku neobsazenost logistických center klesla na začátku letošního roku pod 18 procent. Nejvíc prázdných hal je na Ostravsku a Plzeňsku, problémy naopak nemají pražská centra. Podle poradenských firem stoupá poptávka hlavně z oblastí automobilového průmyslu a spotřební elektroniky. „Potvrzuje se trend, který jsme zaznamenali už v druhé polovině loňského roku. Poptávka přichází od firem, které k nám přesouvají výrobu i logistické kapacity z jiných trhů, především ze západní Evropy,“ uvedl Karel Stránský z Colliers International. Z trhu také vymizela spekulativní výstavba. „Nové stavby vznikají na základě budoucí nájemní smlouvy minimálně na pět let dopředu, ale spíše na sedm až deset,“ vysvětlil Stránský.

Výjimku ve spekulativní výstavbě tvoří developerská firma Outulný z Náměšti nad Oslavou, která plánuje stavbu haly o rozloze třicet tisíc metrů čtverečních ve Velké Bíteši. „Máme vyřízené stavební povolení a se stavbou bychom chtěli začít na podzim letošního roku. Hrubá stavba by měla být do zimy hotová, s tím, že s vnitřním vybavením prostor včetně podlah počkáme až do doby, než seženeme konkrétní nájemce, abychom halu mohli přizpůsobit jejich specifickým požadavkům. Areál bude moct sloužit jak logistickým, tak i výrobním účelům,“ řekl Dušan Bohdálek, technicko-obchodní ředitel firmy Outulný. Investice se vyšplhá do několika desítek milionů korun. Termín dokončení bude záležet na tom, jak rychle developer seženeme nájemce.

(lis)

AKTUÁLNÍ STAV NEOBSAZENÝCH PROSTOR

ČR

17,8 %

631 000 m2

Praha

15,8 %

246 000 m2

Plzeň, D5

23,9 %

137 000 m2

Ostrava

25,7 %

56 700 m2

zdroj: Colliers International