Domů Dění v regionech Velká jarní c...

Velká jarní cyklojízda odstartuje v Brně

Příští čtvrtek 19. dubna brněnští cyklisté zahájí v centru města Velkou jarní cyklojízdu. Cílem akce pořádané občanským sdružením Brno na kole je upozornit na potřebu zlepšení podmínek pro městskou cyklistiku.

Šestadvacátý ročník začne v 17:00 u kina Scala a na startu bude představena i soutěžní kampaň Do práce na kole. Poprvé kampaň zorganizovala iniciativa Automat v Praze a letošní rok jsme se rozhodli uspořádat ji i v Brně,“ říká Juraj Flamik z Nadace Partnerství.

Do soutěže se mohou přihlašovat firemní týmy 2-5 účastníků, kteří budou soutěžit během celého května v dojíždění do práce na kole. Registrace probíhá na internetových stránkách dopracenakole.net a soutěžit se bude v několika kategoriích. Na vítěze čekají atraktivní ceny, jako jsou cyklistické helmy, poukazy na zboží nebo ubytování, ale například i na vstup do brněnských bazénů nebo vily Tugendhat. „Každý účastník má navíc v rámci registračního poplatku zaručené tričko s logem Do práce na kole,“ dodal tiskový mluvčí brněnské kampaně Martin Gillár.

Peleton Velké jarní cyklojízdy vyrazí na trasu dlouhou 6 kilometrů v 17:45. Naplánovaná trasa křižuje město, protože právě propagace městské cyklistiky je hlavním motivem celé akce. „Veřejnost i oficiální představitelé města vnímají cyklistiku stále jako volnočasovou aktivitu. Kolo je ale regulérním dopravním prostředkem a v centrech měst nabízí řadu nesporných výhod,“ říká Jiří Jedlička z iniciativy Brno na kole. „Nejenom, že je doprava na kole ekonomická, ale zároveň nezatěžuje ovzduší, přispívá ke zdravému životnímu stylu a podle nejrůznějších průzkumů je nejrychlejším dopravním prostředkem ve městech ve vzdálenosti do 4 kilometrů,“ vysvětluje Jedlička.