Domů Dění v regionech 2012: Moravsk...

2012: Moravskoslezko čekají velké projekty z evropských peněz

Přes 100 novinek se chystá v roce 2012 díky penězům z fondů EU v Moravskoslezsku. Lidé se poprvé projedou na kole z Krnova do Opavy nebo z Vratimova do Sviadnova. Otevře se opavská výstavní budova Slezského zemského muzea, Kino Centrum v Havířově nebo golfový areál v Karviné.

Takové jsou nejzajímavější stavby placené evropskou dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko, které se příští rok otevřou veřejnosti.

Přes 100 novinek se chystá v roce 2012 díky penězům z fondů EU v Moravskoslezsku. Lidé se poprvé projedou na kole z Krnova do Opavy nebo z Vratimova do Sviadnova. Otevře se opavská výstavní budova Slezského zemského muzea, Kino Centrum v Havířově nebo golfový areál v Karviné. Takové jsou nejzajímavější stavby placené evropskou dotací z Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko, které se příští rok otevřou veřejnosti.

„Nejvíce na první pohled atraktivních novinek se chystá na Opavsku,“ říká Marian Lebiedzik, místopředseda Regionální rady Moravskoslezsko a náměstek hejtmana kraje. Na jaře by měla být zprovozněna cyklostezka Slezská magistrála mezi Krnovem, Opavou a Velkými Hošticemi. V květnu se po rekonstrukci otevře výstavní budova Slezského zemského muzea s interaktivní expozicí Slezsko. Chystá se taky plné zprovoznění rozšířeného golfového areálu v Kravařích. „Do konce roku by měl být hotový jižní obchvat Opavy. Největší evropská investice na Opavsku odlehčí dopravě v centru města a dá lidem bezpečnější a plynulejší cestování,“ uvádí Lebiedzik evropskou dotaci na projekt 376 milionů korun.

Rušno bude také v dalších místech regionu. V únoru se otevře nová budova Městské knihovny v Havířově, pár měsíců na to místní Kino Centrum. Do konce roku má být hotová cyklostezka mezi Vratimovem a Sviadnovem. Jde o další z úseků, který má postupně na kole propojit Ostravu a Beskydy. Poslední etapa ukončí dvacet let trvající rekonstrukci Piaristického kláštera v Příboře i s jeho největším klenotem – refektářem. Jednou z událostí roku na Karvinsku bude otevření GolfParku Darkov, který přiblíží golf dětem i širší veřejnosti a promění tvář poddolované krajiny. Pět nových vlaků vyjede na trať mezi Českým Těšínem a Frýdkem-Místkem.

„Příští roku bude na stříhání pásek velmi bohatý. Týká se to také těch méně viditelných, ale životně zato důležitých projektů. Otevře se nové komunitní centrum v Ostravě-Hulvákách nebo centrum odlehčovacích služeb a stacionář ve Frýdku-Místku,“ uvádí dvě novinky v sociálních službách David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko. Bílovecká nemocnice příští rok představí nově vybavené radiodiagnostické oddělení.

Přehled vybraných projektů s otevřením v roce 2012

projekt

předpokládaný termín otevření, zprovoznění

dotace z ROP Moravskoslezsko

Městská knihovna Havířov

02/2012

56 mil. Kč

Centrum odlehčovacích služeb a týdenní stacionář při Charitě Frýdek-Místek

03/2012

14 mil. Kč

Modernizace zařízení RDG v Bílovecké nemocnici

03/2012

11 mil. Kč

Cyklostezka Slezská magistrála (Krnov-Opava-Velké Hoštice)

04/2012

55 mil. Kč

Rekonstrukce budovy Slezského zemského muzea, expozice Slezsko

04-05/2012

98 mil. Kč

GolfPark Darkov

jaro 2012

50 mil. Kč

Silesia Relax & Golf Resort Kravaře

jaro 2012

98 mil. Kč

Modernizovaná vozidla pro Těšínské Slezsko (vlakové soupravy na trati Český Těšín – Frýdek-Místek

06/2012

52 mil. Kč

Piaristický klášter v Příboře (poslední etapa rekonstrukce)

07/2012

21 mil. Kč

Odbavovací plochy Letiště Leoše Janáčka Ostrava

07/2012

105 mil. Kč

Rekonstrukce objektu Domova Jistoty v Novém Bohumíně

08/2012

20 mil. Kč

Cyklostezka Ostrava-Beskydy, úsek Vratimov-Sviadnov

08-12/2012

34 mil. Kč

Kino Centrum Havířov

09/2012

46 mil. Kč

Jižní obchvat Opavy

10-12/2012

376 mil. Kč

Komunitní centrum Ostrava

12/2012

81 mil. Kč

Regionální rada Moravskoslezsko v letech 2007-2013 zodpovídá za uplatnění peněz z evropských fondů v regionu. Financuje projekty dopravní infrastruktury, modernizace vzdělávání, sociálních služeb a zdravotnictví, rozvoje vybavenosti měst a venkova, cestovního ruchu nebo regeneraci brownfields. Doposud podpořila 630 projektů dotací 13,5 miliard korun z ROP Moravskoslezsko. Za uskutečněné projekty vyplatila přibližně 6,9 miliard korun na účty kraje, obcí, veřejných, neziskových a soukromých organizací.

Evropská komise navíc schválila navýšení Regionálního operačního programu (ROP) Moravskoslezsko o 400 milionů korun. Peníze budou použity na významné dopravní stavby a modernizaci vzdělávání v kraji. Dodatečné zdroje pro region vznikly částečně přesunem z unijního rozpočtu, částečně je tvoří prostředky z pomaleji čerpajících programů v ČR. Celkový objem prostředků pro region v letech 2007-2013 se tak navýšil na téměř 19 miliard korun.