Domů Dotace a finance Budoucí rozpo...

Budoucí rozpočet kraje pomůže sestavit veřejnost

Sednout si místo ranní kávy a novin k internetu a začít připomínkovat krajský rozpočet. I tak by mohlo vypadat ráno některých Moravanů. Představitelé Jihomoravského kraje a kraje Vysočina totiž spustili projekt „Váš kraj, Váš rozpočet“, který umožní veřejnosti do sestavování rozpočtu zasáhnout.

„Slibuji si od tohoto projektu větší zapojení občanů do správy kraje a tvorby samotného rozpočtu. Chceme již v přípravné fázi vědět, jakým prioritám přikládají občané váhu a co od kraje očekávají. Zároveň budou lidé velmi přesně vědět, do jaké míry k jejich názorům přihlížejí politici, které si do vedení kraje zvolili,“ vysvětlil účel projektu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. V běžné praxi se mohou lidé ke krajskému rozpočtu vyjadřovat pouze 15 dní před projednáním v zastupitelstvu kraje. Projekt „Váš kraj, Váš rozpočet“ tento postup pro rozpočet na příští rok rozšiřuje a dává lidem možnost vyjádřit se k němu už při přípravě. „Svým hlasováním a připomínkami již ve stádiu tvorby rozpočtu se budou občané kraje moci aktivně vyjádřit k prioritám rozpočtu, kterým by se měl Jihomoravský kraj v roce 2013 věnovat, a vznést konkrétní podnět. Po vyhodnocení všech podnětů obdrží lidé, kteří uvedli své kontaktní údaje, zpětnou informaci, jak byly jejich priority zohledněny v návrhu rozpočtu, a také přehled ostatních preferencí občanů Jihomoravského kraje,“ dodal Hašek.

Zpětná vazba pro politiky

Na internetových stránkách Jihomoravského kraje byl už v úterý zpřístupněn odkaz na cíl projektu a vysvětlení jeho přínosů. Návštěvníci stránek si mohou také vybrat jeden z formulářů k vyjádření priorit, které považují za důležité pro rozvoj kraje. „Možnost připomínkování potrvá až do 31. října. Během prvních dvou listopadových týdnů dojde k zpracování výsledků, poté jejich souhrn obdrží nová krajská rada a také krajské zastupitelstvo zvolené v říjnových volbách. Politická reprezentace tak bude mít jasnou zpětnou vazbu, jaké jsou konkrétní potřeby občanů jižní Moravy,“ řekl Hašek, který se na podpoře projektu dohodl i s kandidátem na hejtmana Jihomoravského kraje za KDU-ČSL Stanislavem Juránkem.

Funguje i na Vysočině

Podobu jednotlivých rozpočtových kapitol může ale veřejnost ovlivnit i v kraji Vysočina. Pro administraci připomínek a návrhů si zástupci kraje zvolili elektronickou online službu „Váš názor“. Na tomto portálu je už nyní k nalezení rozpočet kraje na rok 2012 a zásady pro sestavení rozpočtu na rok 2013. „Od této nabídky si slibujeme přirozené rozšíření informací o přípravě rozpočtu většímu okruhu zájmových skupin a zvýšení transparentnosti procesu tvorby návrhu rozpočtu kraje. Náměty v podobě zásahu do obou stran rozpočtu – příjmové i výdajové, tedy kam dávat a kde naopak vzít, budou sumarizovány a bude se jimi zabývat vedení kraje. Důležité je však skutečně respektovat výši zdrojů. Reálně navržené náměty pak budou využity pro případné další rozhodování samosprávy a předloženy ke schválení zastupitelstvu kraje,“ uvedl náměstek hejtmana za kraj Vysočina pro oblast financí a grantové politiky Vladimír Novotný. Podle Novotného má projekt navodit ideální stav, kdy lidé ve svém volném čase aktivně zasahují do rozvoje regionu.

Jsem zodpovědný za to, aby Moravské hospodářství stále přinášelo aktuální a vyvážené zpravodajství té nejvyšší kvality. Připravuji reportáže, články a rozhovory.

Žádné komentáře

Napište komentář

Doplňte správně hádanku *