Domů Dotace a finance Budoucí rozpo...

Budoucí rozpočet kraje pomůže sestavit veřejnost

Sednout si místo ranní kávy a novin k internetu a začít připomínkovat krajský rozpočet. I tak by mohlo vypadat ráno některých Moravanů. Představitelé Jihomoravského kraje a kraje Vysočina totiž spustili projekt „Váš kraj, Váš rozpočet“, který umožní veřejnosti do sestavování rozpočtu zasáhnout.

„Slibuji si od tohoto projektu větší zapojení občanů do správy kraje a tvorby samotného rozpočtu. Chceme již v přípravné fázi vědět, jakým prioritám přikládají občané váhu a co od kraje očekávají. Zároveň budou lidé velmi přesně vědět, do jaké míry k jejich názorům přihlížejí politici, které si do vedení kraje zvolili,“ vysvětlil účel projektu hejtman Jihomoravského kraje Michal Hašek. V běžné praxi se mohou lidé ke krajskému rozpočtu vyjadřovat pouze 15 dní před projednáním v zastupitelstvu kraje. Projekt „Váš kraj, Váš rozpočet“ tento postup pro rozpočet na příští rok rozšiřuje a dává lidem možnost vyjádřit se k němu už při přípravě. „Svým hlasováním a připomínkami již ve stádiu tvorby rozpočtu se budou občané kraje moci aktivně vyjádřit k prioritám rozpočtu, kterým by se měl Jihomoravský kraj v roce 2013 věnovat, a vznést konkrétní podnět. Po vyhodnocení všech podnětů obdrží lidé, kteří uvedli své kontaktní údaje, zpětnou informaci, jak byly jejich priority zohledněny v návrhu rozpočtu, a také přehled ostatních preferencí občanů Jihomoravského kraje,“ dodal Hašek.

Zpětná vazba pro politiky

Na internetových stránkách Jihomoravského kraje byl už v úterý zpřístupněn odkaz na cíl projektu a vysvětlení jeho přínosů. Návštěvníci stránek si mohou také vybrat jeden z formulářů k vyjádření priorit, které považují za důležité pro rozvoj kraje. „Možnost připomínkování potrvá až do 31. října. Během prvních dvou listopadových týdnů dojde k zpracování výsledků, poté jejich souhrn obdrží nová krajská rada a také krajské zastupitelstvo zvolené v říjnových volbách. Politická reprezentace tak bude mít jasnou zpětnou vazbu, jaké jsou konkrétní potřeby občanů jižní Moravy,“ řekl Hašek, který se na podpoře projektu dohodl i s kandidátem na hejtmana Jihomoravského kraje za KDU-ČSL Stanislavem Juránkem.

Funguje i na Vysočině

Podobu jednotlivých rozpočtových kapitol může ale veřejnost ovlivnit i v kraji Vysočina. Pro administraci připomínek a návrhů si zástupci kraje zvolili elektronickou online službu „Váš názor“. Na tomto portálu je už nyní k nalezení rozpočet kraje na rok 2012 a zásady pro sestavení rozpočtu na rok 2013. „Od této nabídky si slibujeme přirozené rozšíření informací o přípravě rozpočtu většímu okruhu zájmových skupin a zvýšení transparentnosti procesu tvorby návrhu rozpočtu kraje. Náměty v podobě zásahu do obou stran rozpočtu – příjmové i výdajové, tedy kam dávat a kde naopak vzít, budou sumarizovány a bude se jimi zabývat vedení kraje. Důležité je však skutečně respektovat výši zdrojů. Reálně navržené náměty pak budou využity pro případné další rozhodování samosprávy a předloženy ke schválení zastupitelstvu kraje,“ uvedl náměstek hejtmana za kraj Vysočina pro oblast financí a grantové politiky Vladimír Novotný. Podle Novotného má projekt navodit ideální stav, kdy lidé ve svém volném čase aktivně zasahují do rozvoje regionu.

Žádné komentáře

Napište komentář