Domů Dotace a finance Dělníci začno...

Dělníci začnou v Brně stavět jedinečné výzkumné středisko

0

Poklepáním základních kamenů zahájil včera ministr školství Petr Fiala a hejtman Jihomoravského kraje Michal hašek stavbu Středoevropského institutu CEITEC. Nové budovy jediného tuzemského výzkumného centra, které umožňuje propojení věd o živé a neživé přírodě, vyrostou ve dvou brněnských lokalitých. Stavět začnou dělníci souběžně v Univerzitním kampusu Bohunice Masarykovy univerzity a v kampusu Vysokého učení technického Pod Palackým vrchem. Podle Haška je však zahájení výstavby pouze prvním krokem na dlouhé cestě.

„Nestačí jen postavit budovy, ale musíme také získat vědce a naplnit CEITEC výzkumem konkrétních projektů,“ řekl Hašek. První vědci by se přitom mohli do nových laboratoří o celkové rozloze pětadvacet tisíc čtverečních metrů přestěhovat už koncem roku 2014. V nových pavilonech budou mít vědci k dispozici unikátně vybavené laboratorní zázemí. Jeho součástí budou i takzvané sdílené laboratoře využívané napříč vědními obory. Zaplatit takto rozsáhlý projekt pomůže brněnským vysokým školám a výzkumným institucím více než pětimiliardová dotace, kterou získaly z Operačního programu Výzkum a vývoj pro inovace. Peníze z Evropské unie však nejsou jediným zdrojem, ze kterého mohou vědci na jižní Moravě čerpat. „Jihomoravský kraj zahájil před třemi lety program pro špičkové domácí i zahraniční vědce s názvem SOMOPRO. V rámci tohoto programu jsme v uplynulých třech letech jako jediný kraj v zemi investovali sto milionů korun a v tomto projektu i nadále pokračujeme. Jsou to peníze, které se jižní Moravě, Brnu a především vědě a výzkumu bohatě vrátí,“ dodal k financování vědy a výzkumu v Jihomoravském kraji Hašek.

CEITEC míří mezi nejlepší evropská střediska

Vše také nasvědčuje tomu, že podpora CEITECu se kraji vyplácí. Jihomoravské centrum by se totiž mohlo v dohledné době vyhoupnout na špici mezi evropskými výzkumnými institucemi. Alespoň to vyplývá z hodnocení CEITECu významnými zahraničními experty. „První evaluace ukázala, že některé výzkumné skupiny se mohou již dnes zařadit mezi evropskou špičku. A většina výzkumníků, kteří byli do CEITECu vybráni, má rozhodně potenciál se do ní dostat. Pokud se podaří dodržet i ostatní principy stanovené v rámci mezinárodního řízení institutu, není důvod, proč by se CEITEC neměl v horizontu zhruba 5 až 10 let zařadit mezi přední evropská centra,“ konstatoval vědecký ředitel Rakouského technologického institutu ve Vídní Wolfgang Knoll.

Pomoci má i studentům a firmám

Nové budovy CEITECu však nemají pomáhat jen zavedeným vědeckým kapacitám. Zázemí nových laboratoří zkvalitní také studium magisterských a doktorských programů u vybraných oborů, protože jejich studenti budou mít přístup k nejnovějším poznatkům a nejmodernějšímu vybavení. Mladí vědci tak budou mít možnost zapojit se do práce špičkových vědeckých týmů už v době studia. Přístup k technologiím v CEITECu budou mít navíc při společných inovativních projektech i firmy.