Domů Dění v regionech Jessica: Co k...

Jessica: Co kraj, to jiný model

Když už všichni mluví o spolupráci veřejného a soukromého sektoru, založme fond, který tyto projekty bude podporovat. S takovou myšlenkou vznikla Jessica. Dalo by se ale říci, že jiný kraj, jiná Jessica.

Evropské peníze – Pojďme si nejdřív vysvětlit, jak tento fond funguje: Regionální operační programy vloží do fondu několik stovek milionů. Ty pak půjčí instituci založené městem a soukromým investorem na podporu takzvaných strategických městských projektů. Slibují si od toho, že za pár let dostanou půjčku zpět. Recyklované peníze pak vloží do dalšího veřejně prospěšného projektu.

Každý Regionální operační program se rozhodl pro zavádění tohoto nového nástroje financování po svém. Zatímco v Moravskoslezském kraji chtějí dávat podnikatelům a městům na obnovu brownfieldů půjčky s nízkým úvěrem přes Evropskou investiční banku, v Jihomoravském kraji chtějí ušetřit peníze z ROPu, které půjčí Brnu ve chvíli, kdy si o ně řekne. V regionu střední Moravy o Jessice teprve uvažují a nechávají si zpracovávat analýzu. Ta by měla poodhalit, na jaké projekty bude tento model financování nejvhodnější a jak celý model nastavit.

Asi nejdále jsou se zaváděním Jessicy v Moravskolezském kraji. Její spuštění připravují od začátku tohoto roku. Výzvu pro předkládání projektů chtějí vypsat už v lednu příštího roku.

„Do holdingového fondu, který jsme založili spolu s Evropskou investiční bankou, jsme vložili více než 500 milionů korun. Podpoříme projekty, které se zaměří na proměnu brownfieldů. Podmínkou je, aby předložený projekt byl zařazený do takzvaného Integrovaného plánu rozvoje města (IPRM),“ uvedl Daniel Foltýnek z Regionální rady Moravskoslezsko.

Ideálním projektem, který by se dal z Jessicy podpořit, je například proměna Nové Karoliny. Byznys plán mají vypracovaný i v Opavě, kde by chtěli vybudovat rekreační park u jezera. Podle soukromých investorů jsou ale takové plány měst často nereálné. Některé totiž počítají s návratností až za třicet let, což soukromníkům zní spíše jako vtip.

„Zatím nevíme, jaké projekty budeme posuzovat. To se dozvíme až na jaře, kdy bude výzva ukončená. Odhaduji, že vznikne univerzální fond založený některou z bank, který bude financovat více projektů ve více městech,“ myslí si Foltýnek.

O tom, které projekty nakonec budou z Jessicy podpořené, se rozhodne ve výběrovém řízení. V podmínkách je splnění sedmi okruhů jako například strategie fondu nebo schopnost řídit rizika. Komisi budou zajímat i zkušenosti klíčových manažerů, nebo míra spolufinancování. „Předkladatel projektu si může například stanovit i výši úroku i dobu splatnosti,“ prozradil Foltýnek.

Přestože podle Foltýnka je o tento nový nástroj zájem, investoři tak optimističtí nejsou.

„V současné době JESSICA nepředstavuje pro soukromé firmy „velký byznys“. Jde spíše o investici do budoucnosti. Dnes si totiž mnoho měst uvědomuje, že je pro ně výhodnější získat na podobné projekty dotace,“ říká Jan Hanuš z EU POINTu Komerční banky.

S ním souhlasí i Richard Hubl, metodik z Regionální rady Jihovýchod, který má JESSICU na starost. Podle něj je JESSICA spíš příprava na další programové období. „Tento model financování bude v příštím programovém období hodně protěžovaný. Podle některých informací to bude možná jediný systém, jak se budou rozdělovat evropské peníze do městských projektů. Kdo se nyní naučí JUSSICU používat, bude mít v budoucnu cenné zkušenosti,“ vysvětluje Hubl.

Také proto Regionální rada Jihovýchod nechce dávat do JESSICY tak velký balík peněz jako v Moravskoslezském kraji. Do fondu vloží v podstatě tolik, kolik jí zbude z kurzových rezerv. Nyní to vypadá na téměř 250 milionů korun, které jsou všechny určené pro Brno. Rada navíc nebude, podobně jako v Moravskoslezském kraji, zakládat s Evropskou investiční bankou holdingový fond. Jednoduše převede Brnu zbylé peníze a za pár let je bude chtít s domluveným úrokem vrátit.

„Při zpracování studie pro posouzení Jessicy v Jihomoravském kraji jsme vypracovali modelové typy projektů. Je to například domov pro seniory, Janáčkovo kulturní centrum, nádraží v Králově Poli, parkovací domy kolem vnitřního okruhu města nebo multifunkční hřiště. O tom, který projekt nakonec bude financovaný z Jessicy se dozvíme až na základě předložení konkrétního plánu od Brna,“ vysvětlil Hubl. Město podle něj nejspíš předloží plán na vybudování parkovacího domu.

V Jihomoravském kraji chtějí vypsat výzvu na Jessicu koncem příštího roku. Zatím ale přesný termín neznají.

Co je to Jessica?

  • Joint European Support for Sustainable Investment in City Areas. JESSICA využívá návratné zdroje, které jsou poskytovány formou dlouhodobých úvěrů, půjček, záruk a investičního kapitálu na investice do rozvoje města.
  • ROP Jihovýchod dá do Jessicy tolik peněz, kolik mu zbude z kurzových rezerv. Odhaduje se 250 milionů korun.
  • ROP Moravskoslezsko založil spolu s Evropskou investiční bankou holdingový fond, do kterého vložil více než půl miliardy korun. Ty měl určené na podporu obnovy brownfieldů. Výzvu vypíše zřejmě 3. ledna, uzavře ji zřejmě v březnu.

Žádné komentáře

Napište komentář