Domů Dění v regionech Jihlava vyzko...

Jihlava vyzkouší 32 LED diod

Jedni tvrdí, že jsou zatím příliš drahé a nedokonalé. Druzí zase, že jejich doba právě přišla. Ať je to jak chce, moravské obce a města s instalováním LED diod do veřejného osvětlení vyčkávají. Jedno je ale jasné: trh s LED diodami se rozhýbal. A mezi obchodníky začíná tvrdý cenový boj.

Těžit z něj zřejmě bude Jihlava. Tam už od června úspornými žárovkami osvětlují jednu z ulic. Od nového roku by měla rozzářit další, asi půl kilometrovou Tolstého ulici.

„Dostali jsme nabídku od jedné firmy, která nám zapůjčí na rok lampy. Pokud se rozhodneme si je koupit, jejich cena už bude mnohem nižší, než byly dosavadní nabídky. Zatímco předchozí firma nabízela jednu lampu za 27 tisíc korun, nový dodavatel si chce fakturovat 3,5 tisíce korun,“ vysvětluje správce jihlavského veřejného osvětlení Otta Klapka. Ani tak ale Klapka neuvažuje o tom, že Jihlava osvětlí bílým světlem všechny ulice.

Cena za LED lampy je totiž stále mnohonásobně vyšší než pořízení dnes už úsporných sodíkových žárovek. Ty vycházejí i na 150 korun. Klapka je ale vědomý, že levnější cenu za pořízení může vykompenzovat úspora energií až o čtyři pětiny. Přitom Jihlava dnes platí za „osvětlovací elektřinu“ milion a půl měsíčně. Roční úspora by se tedy mohla pohybovat kolem 14 milionů korun.

Jihlava si už vyzkoušela, že to funguje. „Na nových semaforech na křižovatce Znojemské a Hradební ulice jsou rovněž použity LEDky, spotřeba energie tam klesla až o čtyři pětiny. Viditelnost světel semaforu je přitom výrazně vyšší a to i v denním světle,“ potvrdil vedoucí odboru dopravy Ján Tinka.

„Navíc jsou skoro nezničitelné. Dostaneme na ně záruku až 25 let. Jejich výměny snad ani nedožiju,“ podotýká Klapka. Tomu vyhovuje i ovládání LED lamp pomocí dálkového ovládání. Systém totiž sám vyhodnocuje intenzitu osvětlení a podávává zprávy například pomocí SMS.