Domů Dění v regionech Jihomoravský ...

Jihomoravský kraj, Svaz vinařů a Agrární komora zahájili petici proti dani na tiché víno

Vedení Jihomoravského kraje se pustilo do petice proti opatření vlády. Společně se Svazem vinařů, Agrární komorou ČR a představiteli vinařů chtějí přesvědčit zákonodárce, aby zavedení daně na tzv. tiché víno nepodpořili.

Zejména dvě vládní opatření se bolestně dotknou jižní Moravy. Je to návrh na zavedení spotřební daně na tiché víno ve výši 10 korun z litru a zrušení zelené nafty. „Jihomoravský kraj je krajem vinařů. Vinný hrozen máme i ve znaku. Tato dvě opatření jsou přímým útokem na konkurenceschopnost našich vinařů a povedou k zátěži regionů jako je Hodonínsko, Znojemsko a Břeclavsko, kde je již nyní nezaměstnanost vyšší než 15 procent. Žádná skutečně vinařská země v Evropské unii spotřební daň na víno nemá,“ vysvětlil hejtman Michal Hašek důvody, proč společně se Svazem vinařů inicioval petici za nezavedení spotřební daně na víno.

Hejtman Michal Hašek také vyzval představitele ostatních politických stran, aby táhli za jeden provaz ve snaze zachránit pro region důležité odvětví. „Dnes také rozešlu otevřené dopisy kandidátům na hejtmana kandidujícím za ostatní politické strany, tedy Jiřímu Crhovi za ODS, Janu Vitulovi za TOP 09 a Vojtěchu Adamovi za KSČM a požádal jsem je, aby se postavili za zájmy Jižní Moravy a snažili se dosáhnout zrušení tohoto špatného nápadu koalice ODS, TOP 09 a VV, který v kombinaci se zvýšením DPH tvrdě dopadne na občany jižní Moravy, vinaře a zemědělce,“ řekl hejtman a dodal, že podobný dopis pošle všem zákonodárcům zvoleným za Jihomoravský kraj.

Člen představenstva Svazu vinařů ČR a spolumajitel vinařství Sonberk Tibor Nyitray upozornil, že zavedení daně by přineslo efekt sněhové koule – kromě ztráty pracovních míst ve vinařství a vinohradnictví také snížení aktivit v oblasti cestovního ruchu a společenských akcí ve vinařských obcích jižní Moravy.

Zástupci vinařů, agrární komory a kraje se také ozvali proti zrušení zelené nafty. Podle jejich názoru povede k ohrožení konkurenceschopnosti českých zemědělců. Většina zemí Evropské unie nejen více dotuje své zemědělce, ale také jim přiznává určité výhody jako je zelená nafta. „Tento krok tak povede ke zdražení domácích potravin, a tím ke zvýšení dovozů ze zahraničí a bude dalším krokem k likvidaci našeho zemědělství a vinohradnictví,“ dodal hejtman.