Domů Dotace a finance Moravskoslezs...

Moravskoslezský kraj: Příjem žádostí o kotlíkové dotace je ukončen. Zájem byl enormní

0
Radnice ve Slezské Ostravě

Poslední žádost o příspěvek na nízkoemisní kotel přijal krajský úřad 22.  května. Třetí kolo kotlíkových dotací odstartovalo 10. dubna, žádosti byly přijímány od 13. května. Za necelých 10 dnů si tak občané Moravskoslezského kraje řekli odhadem o 1,234 miliardy korun. Žádosti dosáhly stropu, další už krajský úřad přijímat nebude.

 

„Jsem velmi rád, že se potvrdil náš odhad a zájem o výměnu kotlů je opět v našem regionu enormní. Půl miliarda, kterou jsme měli k dispozici, zmizela během necelé minuty hned první den. Vystačí na přibližně 3 a půl tisíce žádostí. Je jasné, že je nutné alokaci výrazně navýšit. Stále platí příslib pana ministra, že bude na vládě prosazovat, aby náš kraj dostal další prostředky. Celkem bychom pak mohli přerozdělit celou miliardu korun, přesto to nepokryje všechny žádosti. Lidé si totiž ve 3. výzvě řekli o více než 1,2 miliardy korun,“ uvedl hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák.

 

Ministr životního prostředí Richard Brabec oficiálně potvrdil záměr navýšit alokaci pro kraj hned během prvního dne přijímání žádostí. „Dalších 500 milionů by Moravskoslezský kraj měl opravdu dostat. Tyto prostředky by nám vláda měla přiklepnout velmi brzy. Navýšení bude projednávat už v červnu tohoto roku a já pevně věřím, že to pro občany našeho kraje a pro naše životní prostředí dopadne dobře,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje pro životní prostředí Jarmila Uvírová a dodala, že na velký zájem o kotlíkové dotace měly vliv i bezúročné půjčky. „Bylo pro nás důležité, aby na dotaci mohly dosáhnout také rodiny s nižšími příjmy. Intenzivně jsme komunikovali se zástupci jednotlivých obcí, aby půjčku Státního fondu pro životní prostředí občanům zprostředkovávaly. Už nyní víme o 150 milionech korun, které tak zájemci využijí. Toto číslo ovšem není konečné, některé obce čekají až na schválení jednotlivých žádostí o kotlíkovou dotaci,“ řekla náměstkyně hejtmana kraje Jarmila Uvírová.

 

Podpora je ve 3. kole určená na plynové kondenzační kotle, tepelná čerpadla a kotle na biomasu, které splňují nejvyšší emisní standardy. Nelze za ně pořídit kotel spalující uhlí.