Domů Dění v regionech Nej kačka z E...

Nej kačka z Evropy putuje ke skautům do Kopřivnice

Nejzajímavějším projektem podpořeným z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko je kopřivnické skautské centrum VANAIVAN. Rozhodlo o tom 1644 hlasů, které centrum získalo prostřednictvím internetu v hlasovací soutěži Nej kačka z Evropy.

Lidé mohli vybírat mezi patnácti ukončenými investicemi různého zaměření za více než deset milionů korun, které podpořil ROP Moravskoslezsko.

„Chtěli jsme lidem ukázat, že se jich dotace bezprostředně týkají, a jak mohou být v našem kraji užitečné. Lidé se mohli rozhodovat subjektivně podle vlastních kritérií a dát hlas projektu, který znají, navštěvují a využívají nebo se jim prostě jen líbí,“ uvedl David Sventek, ředitel Úřadu Regionální rady Moravskoslezsko.

Do hlasování, které probíhalo od 11. října do 10. listopadu, se na internetu zapojilo téměř devět tisíc lidí. Na druhém místě se s 1260 hlasy umístila nová sportovní hala při základní škole Žákovská v Havířově, třetí skončil s 947 hlasy opavský Obecní dům.

Vítězný projekt v Kopřivnici slouží jako volnočasové a vzdělávací centrum pro skauty i další neziskové organizace nejen z regionu, ale i celé republiky. „Získali jsme nový domov,“ říká Zdeněk Michálek, vůdce skautského střediska, který stál u zrodu celého záměru a pomohl na něj získat evropské peníze. Z přibližně dvacetimilionové investice přišlo z Regionálního operačního programu Moravskoslezsko 18,7 milionů korun.

„Výhru jsme tak trochu čekali. Je to dobrá investice, která slouží – od prosince, kdy je centrum v provozu, ho využilo několik stovek skautů a skautek. To jsou příznivci, kteří nás v hlasování určitě podpořili,“ míní Michálek.

Dosáhnout na evropské peníze podle něj ale nebylo snadné. „Celý proces od přípravy žádosti až po realizaci byl poměrně těžký. Byla to ale jediná možnost jak získat tak nádherné centrum,“ říká Michálek. S centrem má ještě velké plány. „V dalším kole podobné výzvy jsme získali 5,5 milionů korun na vybudování Areálu zdraví kolem celého centra,“ dodává.

Oficiální vyhlášení soutěže proběhlo na konferenci Evropské příležitosti regionu v Karviné.

VÝSLEDKY HLASOVÁNÍ

Projekt

Počet hlasů

Skautské centrum VANAIVAN

1644

Sportovní hala lokalita ZŠ Žákovská

1260

Obecní dům Opava

947

Rozšíření chaty Kopřivná

864

Sportovně-relaxační areál v Horním Městě

688

Sportovní areál Frýdecká

592

Revitalizace ulice 8. pěšího pluku

405

Modernizace ZŠ Mendelova v Karviné

391

Chráněné bydlení Krajánek

391

Modernizace ZŠ Jablunkov

385

Dopravní hřiště Odry

324

Wellness centrum Bruntál

303

Stroje a zařízení – Letiště Leoše Janáčka

254

Terasa Slezskoostravského hradu

220

Přístavba tělocvičny ZŠ Čeladná

147